Düdüklüde Zeytinyağlı Taze Bakla

zeytinyagli bakla
Baklagillere adını veren, bitkisel protein ve karbonhidrat içeren bakla ayrıca demir ve kalsiyum mineralleri açısından da oldukça zengin. Sebzeler benim mutfağımda özel bir yere sahip, kısa mevsimli bakla da öyle.

Zeytinyağlı Taze Bakla Tarifi


Taze baklayı düdüklü tencerede pişirmeyi tercih ediyorum. Düdüklü tencereye zeytinyağı, küp küp doğranmış soğan ve baklaları ekliyorum. Soğanı kavurmaya gerek yok hepsini aynı anda ekliyoruz. 1 bardak veya 1 kupa soğuk suda karıştırılan tuz, şeker ve limon suyunu da baklaların üzerine döküyorum. Düdüklünün kapağı kapatılıp pişirmeye bırakıyorum.

İlk buhar çıktıktan sonra kısık ateşe alınan bakla, baklanın cinsine göre 15-20 dakikada pişer. Bundan 3-4 hafta önce pişirdiğim baklalar 20-25 dakikada pişerken şu sıralar 15 dakika yeterli olabiliyor. Dediğim gibi baklanın cinsi ve mevsimle de alakalı. En garanti yöntem 15 dakika sonra açıp kontrol etmek.

Dileyen dereotu ekleyebilir. Ben ise baklayı soğuduktan sonra üzerine dereotu serperek servise hazırlamayı tercih ediyorum. Bu sizlerin damak zevkine kalmış bir tercih.
Üzerine sarımsaklı yoğurt da unutulmamalı.

Afiyet olsun

Etiketler: