Tahinli Un Helvası

tahinli un helvası tarifi
Tahinli un helvası ya da bizdeki adıyla "hadi Kübra helvası":) Un helvasının tek sıkıcı yanı insanı tencerenin başına kilitleyen uzun kavurma aşaması. E hal böyle olunca imdadıma Kübra yetişiyor. Kübra Kafedeki yardımcım. Kendisi henüz 20 yaşında ama yaşından büyük olgunluğa ve iş disiplinine sahip ve bir o kadar da azimli ve onu çok seviyoruz.
Tahinli un helvasının unu kavurma aşamasında hep "hadi Kübra" gel de sen kavur, bak öğren artık sen yapacaksın dediğim için helvanın adı "hadi Kübra" kaldı.:)
tahinli un helvası tarifi

Tahinli Un Helvası Malzemeleri

Şurup için
Teflon tencerede tereyağ ve sıvı yağ eritilir, un eklenerek tahta bir kaşık yardımıyla sürekli kavrulmaya başlanır. (Kavurda kavur bitmez o ayrı mesele:)) Bu kavurma işlemi un kızarana kadar devam eder(aman dikkat! Yanana kadar asla değil)

Diğer tarafta şurubu hazırlamak için, su ve şekeri ayrı bir tencerede kaynatın. Kavurma işlemi biten, ayaklarınıza kara sular indiren una, önce tahin sonra sıcak şurup sürekli karıştırılarak eklenir, karışım işlemi tamamen bitince ocaktan alınıp büyük boy kare borcama dökülür, üzeri bir kaşık yardımıyla düzeltilir.
(Tüm tariflerimde kullandığım bardak ölçüm Paşabahçe'nin 200 ml. lik klasik su bardağı.)
Afiyet olsun:)

Etiketler: