Bisküviden Çiko Pasta

bisküviden kolay pasta yapımı
Uzunca bir süredir ne blogumu güncelleyebildim ne de blogları ziyaret edebildim. Bu zaman zarfında beni merak eden, e-mail gönderen, telefonla arayan ve mesaj bırakan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.:)

Zamansızlığımın iki ana nedeninden birisi kafeyi kapatma kararı almak ve hayata geçirmekti. Oldukça meşakkatli olan, stresi sıkıntısı bol, özel zaman bırakmayan bir iş olsa da beni yakından tanıyanlar bu işi ne kadar büyük bir keyifle yaptığımı bilirler. Ama zor, çok zor ve bir de üstüne üstlük aşırı detaycı, mükemmeliyetçi bir yapıya sahipseniz işler sanıldığından daha külfetli gitmeye başlıyor. Bunun yanı sıra yaşadığım kalifiye eleman bulamama sorunum vardı ki yazsam destan olur:) Çok umutsuzluğa kapıldığım zamanlar da oldu "yahu bu kadarına da pes" diyip adeta fıkra gibi olaylara da şahit olup güldüğüm zamanlar da oldu. Sonuç olarak yaşanan yoğun stresli tempo artık sağlığımı etkilemeye başlamıştı ve kapattık.

Sizlerden uzak kalışımın ikinci ve en önemli nedeni ise abimin eşi 4.5 yıl önce meme kanseri olmuştu. Çok zor zamanlardan geçtik, kemoterapiydi, radyoterapiydi, rutin kontrollerdi derken umudumuzun yeşermeye başladığı, artık tamam gibi aştık galiba dediğimiz bir anda kanser akciğere metastaz yaptı. Adeta yıkıldık. Yaklaşık 20 gündür ise koşuşturuyoruz. Tekrar kemoterapiye başladı. Kemoterapinin beraberinde getirdiği o kötü yan etkileri tekrar yaşamaya başladı. Henüz 37 yaşında inşallah büyük Allah'ım onu çocuklarına ve bize bağışlar. İnşallah bunu da aşacağız.

Meme kanserinin görülme sıklığı gün geçtikçe artıyor. Her 8 kadından birinde meme kanseri görülüyor. Ciddiye alınması gereken bir konu ve tümör erken evrede tespit edildiğinde başarı oranı oldukça yüksek. Bu satırlar belki hayırlı bir şeylere vesile olur ve içinizden birkaçı da olsa belki meme kanseri taraması için girişimde bulunur diye özellikle yazma gereği hissettim. İhmal etmeyin ne olur...

Tatsız konulardan bahsettim üzerine tatlı bir tarif belki iyi gider:)

Çok kısa sürede hazırlanabilen ama lezzetine de doyum olmayan nefis bir pasta. Tadanlardan beğenmeyenine hiç rastlamadım.Yapılışı ise çok basit.

Sütle çırpılmış krem şantiye bebe bisküvileri iki parçaya bölünüp karıştırılıyor, karışım borcama dökülüp bir spatula yardımıyla düzeltiliyor. Diğer tarafta çikolata sos pişirilp, ılındıktan sonra bisküvili karışımın üzerine yayılıyor. Buzdolabında 1-2 saat beklerse daha da kezzetli olur. Çikolata sos olarak ben Dr. Oetker'in hazır çikolata sosunu kullanıyorum.

Resimdeki pastayı 14 yaşındaki kızım Merve yaptı. Belirtmemi önemle istedi:)

Etiketler: