Katmer Poğaça Tarifi

katmer pogaca tarifi
katmer pogaca tarifi
Hem sunum hem de lezzet açısından oldukça güzel olan bu katmer poğaçaları dört yıl kadar önce mutfakguncesi Şaziye'nin blogunda görmüş ve denemiştim. Hala favorilerim arasında üst sıralardadır ve sık sık yaparım.

Katmer Poğaça Malzemeleri

1 çay bardağı sıvı yağ
1 su bardağı ılık süt (200 ml)
2 çay kaşığı tuz
2 çay kaşığı toz şeker
1 paket instant maya
Un
50 gr. tereyağ (Oda sıcaklığında)
Poğaçaların arası için: Maydanozlu peynir veya herhangi bir iç.
1 yumurta sarısı (poğaçaların üzerine sürmek için)

Sıvı yağ, ılık süt,tuz ve toz şeker bir kap içerisinde karıştırılır. Azar azar elenmiş un ilave edilir. İnstant maya da unla beraber karışıma eklenir, ele yapışmayacak kıvamdaki hamur iyice yoğrulduktan sonra hiç mayalanmasını beklemeden 5 eşit parçaya bölünür.

Her bir parça merdaneyle veya oklavayla yemek tabağı büyüklüğünde açılır. Aralarına oda sıcaklığında yumuşamış olan tereyağ sürüldükten sonra üst üste yerleştirilir. En üstteki parçaya tereyağ sürülmez.

Aralarına sürdüğümüz tereyağ, poğaçaya adını veren katmerlerin oluşmasını sağlayacak.

Her biri yemek tabağı büyüklüğünde açılmış ve üst üste koyulmuş 5 hamur merdaneyle yavaş yavaş açılmaya başlanır. Bu işlemi hızlı yapmak katmerlerin kaybolmasına sebep olacağından kısa merdane hareketleriyle yaklaşık 2 katı büyüklüğe erişene kadar açılır. Sigara böreği sarar gibi üçgen parçalara ayrılır, hamurun geniş kısmına iç harcı koyulup sarılır ve yağlı kağıt serilmiş tepsiye yerleştirilip mayalanma işlemi için beklemeye alınır. Mayalanma süresi mutfak sıcaklığına bağlı olmakla birlikte, 1 saat kadar beklemekte fayda var. Üzerine yumurta sarısı sürüp 180 derece sıcaklıkta pişirilir.

Afiyet olsun:)

Etiketler: