Eminönü Alışveriş Rehberi (2)

pastacılık malzemeleri satış yeri
Eminönü Hasırcılar caddesindeki önemli uğrak yerlerinden biri de pastacılık malzemelerinin satıldığı dükkanlar. En bilinen dükkan olan Nüans'ı ziyaret ediyoruz. İçeri girer girmez "fotoğraf çekmek yasaktır" yazısı ile karşılaşıyoruz. Fotoğrafsız bir tanıtım yazısı mümkün değil. İzin istemek için yetkiliyle görüştüğümüzde, ürünlerin fotoğrafını çekip kendi mağazalarındaki ürünler olarak gösterip, internet üzerinden satış yapan kişiler nedeniyle böyle bir uygulamaya başvurduklarını belirtiyor.

Haksız da sayılmazlar. Amacımdan ve blogumdan bahsedince  fotoğraf çekmemize izin veriyorlar. Derin bir nefes aldıktan sonra, içerideki müşteri kalabalığını rahatsız etmeden hızlıca fotoğraf çekmeye başlıyorum.
eminönü hasırcılar caddesi
Ürün çeşitliliği oldukça bol, pastacılığa dair aradığınız herhangi bir ürünü bulamama ihtimaliniz oldukça düşük. Pasta- kurabiye-kek kalıpları, şeker hamuru ve şeker hamuru ekipmanları, kokteyl şurupları, gıda boyaları, jöleler, jelatin ve glikozdan tutun da endüstriyel mutfak ekipmanlarına kadar geniş ürün yelpazeleri var.
eminönü hasırcılar caddesi
eminönü
Şeker hamuru yapmak için gereken tüm malzemeleri temin edebileceğiniz gibi dilerseniz vakumlanmış halde şeker hamuru veya fotoğrafta görünen hazır süslemelerden satın alabilirsiniz. Seçim sizin.
pastacılık malzemeleri satışı
Nüans'ın biraz ilerisinde Besan var.
pastacılık malzemeleri
pastacılık malzemeleri
Jel gıda boyaları, şeker hamurunu renklendirmek için kullanılıyor. Toz gıda boyasına oranla daha rahat bir kullanım sunuyor.
pastacılık malzemeleri
Bu silikon kalıplar şeker hamurundan figürler yapmak için kullanılabildiği gibi sabun veya mumdan figürler yapmak için de kullanılabiliyor. Eminönü'nde sabun kalıbı bulabileceğiniz daha bir çok dükkan var. Tüm bu dükkanlar Hasırcılar caddesi üzerinde bulunuyor. Farklı kalite ve farklı fiyatta sabun kalıpları görebilirsiniz. Sabun kalıbı satın alırken kaliteli olanları seçmenizi öneririm. Daha ucuz diye tercih edeceğiniz kalıpla yapacağınız sabunlar pütürlü bir görünüme sahip olabilir veya kalıplar yırtılabilir. Sabunu kalıptan rahatça çıkarabilmeniz için kalıbın esnek olması gerekse de çok yumuşak kalıpları tercih etmeyin.

Hasırcılar caddesinde pastacılık malzemeleri satan Yüksel Pastane Malzemeleri  isimli bir dükkan daha var. Bu dükkan mercan çıkışına doğru giderken sağda dar bir sokak içerisinde. Nüans ve Besan'a oranla daha küçük bir dükkan ama mutlaka oraya da uğranmalı. Alışverişe dalıp fotoğraf çekmeyi unutmuşum ne yazık ki.

Yüksel pastacılığın hemen yanında dekoratif kutular satan bir dükkan var. Oldukça zevkli ve estetik kutular yapıyorlar. Yılbaşı için hediyelik kutu satın alacakların mutlaka uğradıkları bir yer burası.

Rotamız dekoratif boyama malzemelerinin satıldığı Sabuncu han ve takı tasarım ürünlerinin satıldığı marpuççular hanla devam edecek. Bir sonraki yazıda görüşebilmek dileğiyle sağlık ve sevgiyle kalın.

Eminönü Alışveriş Rehberi (1)
Eminönü Alışveriş Rehberi (3)
Eminönü Alışveriş Rehberi (4)
Hediyelikciler cenneti Şark Han

(Bu makale 26 Mart 2016 tarihinde güncellenmiştir)

Etiketler: ,