Eminönü Alışveriş Rehberi (1)

(Bu makale 26 Mart 2016 tarihinde güncellenmiştir)

Piyasanın nabzının attığı yerlerden biri olan Eminönü, aklımıza gelemeyecek çeşitlilikte ürünü hem bir arada görüp hem de daha ucuza satın alabileceğimiz ortam sunuyor. Meşhur tarihi dokunun içerisinde kalabalığa karışıp, daracık sokak ve hanları gezerek, bambaşka aleme dalmışcasına o büyülü ortamda gezebilirsiniz.

Alışveriş yapmak için ilk kez Eminönü’ne gidecekseniz öncelikle bir kaç detaya dikkat etmek gerekiyor. Sabah saatlerinde orada olacak şekilde ve mümkünse hafta içi günde gitmenizi tavsiye ederim. Eminönü'ndeki dükkanlar Pazar günü kapalı, Cumartesi günü açık ama çok kalabalık oluyor. Özellikle rahat bir ayakkabı ve rahat kıyafetler tercih edilmeli çünkü ürün, bölge ve fiyat çeşitliliği size oldukça yol yürüttürecektir.

En önemli detay, Eminönü’nde satılan her şey ucuzdur mantığını güdüp sakın ilk gördüğünüzü satın almayın. Sık sık fiyat sorun, ana sokak kenarlarındaki dükkanları da inceleyin ama daha ziyade arka sokaklardaki daracık hanlardaki daracık dükkanlarda daha ucuzunu bulabileceğinizi de unutmayın. Kaliteli ve tam da istediğiniz ürünü herhangi bir hanın en alt katının en ücra köşesindeki bir dükkanda bulma olasılığınız her zaman vardır. Gezin, dolaşın ve keşfedin. Kredi kartı kullanabileceğiniz dükkan sayısı az, yanınızda nakit paranız olsun. Üründen bir tane almakla 10 tane almak arasında neredeyse yarı yarıya fiyat farkı vardır. Gerçi bu sayı ürünün cinsine göre değişir ama siz yine de hep sorun ve toplu alımları tercih edin.

Hobi malzemeleri almak ve o atmosferi yaşamak için gitmekten keyif aldığım bu bölgeyi bu kez hep birlikte gezelim mi?
misir carsisi
Turumuza tarihi Mısır Çarşısının ana kapısından girerek başlıyoruz. Kubbeli yüksek tavanların altında öbek öbek akan insan seli, yoğun baharat kokusu, dükkan önlerine taşmış tezgahlar ve göz alıcı renkler karşılıyor bizi. Tarihe tanıklık etmiş bu göz alıcı mekanın içinde ilerlerken etraftan yükselen o yoğun sesi bile duymaz hale gelip pür dikkat etrafı izlemeye başlıyoruz. Bakmak ve görmek için zaman hızlı akıyor gibi bir hisse kapılıyor insan.

Direk ilerlediğimizde en sonda Sultanhamam'a uzanan Ketenciler kapısını görüyoruz. Hemen sağ tarafımıza meşhur Malatya pazarı var. Malatya pazarı tarafından her yıl düzenlenen aşure ikram gününe denk geliyoruz. Fotoğraf çeksem mi çekmesem mi acaba diye düşünürken bir görevli gelip bir kase aşure ikram ediyor. Bir elimde fotoğraf makinesi diğer elimde aşure.. Tabii ki aşureyi tercih ediyorum.
eminonu kuruyemisciler
kahveci vitrini
Ketenciler kapısından çıkmayıp sağa döndüğümüzde hasırcılar kapısından çıkış yapıyoruz. Önümüzde uzanan cadde Hasırcılar Caddesi. Buram buram kahve kokusu geliyor. Sol köşedeki Kuru Kahveci Mehmet Efendi'den taze çekilmiş kahve veya kakao almadan dönmek olmaz. Önü ana baba günü, kahve alabilmek için kuyruğa girmemiz gerekiyor.
şarküteri vitrini
Yola devam ettiğimizde hemen sağ tarafımızda 1929 yılından beri hizmet veren, mideden önce gözlere ziyafet sunan meşhur Namlı Şarküteri var.
hasırcılar caddesi box city
Hasırcılar caddesinde neler satılır?
Hasırcılar caddesi mercan çıkışına kadar uzanan uzunca bir yol. Sağlı sollu sıralanan dükkanlarda ağırlıklı olarak, bebek-nikah-sünnet şekeri malzemeleri, kına gecesi süsleme malzemeleri, yılbaşı süsleri, ambalaj malzemeleri, bakır eşyalar, bıçak çeşitleri, kuru yemişler, çikolatacılar, çuval ürünleri, oyuncaklar, sepetler ve pastacılık malzemeleri gibi ürünler satılmakta.
yeni yıl hazırlıkları için eminönü
Yeni yıl yaklaştığından, dükkanların vitrinleri yeni yıl süsleme malzemeleriyle donatılmış. Fiyatlar piyasaya göre oldukça cazip.
eminönü hasırcılar caddesi
bakircilar
Önümüzdeki yazılarda, Hasırcılar çarşısının önemli alışveriş duraklarından birisi olan pastacılık malzemeleri satan dükkanları,dekoratif boyama ürünleri için Sabuncu Han'ı, takı tasarım ürünleri için Marpuççular hanını, kumaş türleri için Sultanhamam Fincancılar caddesini gezmeye ne dersiniz?

Eminönü Alışveriş Rehberi (2)
Eminönü Alışveriş Rehberi (3)
Eminönü Alışveriş Rehberi (4)
Hediyelikciler cenneti Şark Han

Etiketler: ,