31 Mayıs 2011 Salı

nalanunal

Rukiye'nin blogunda gördüm bu güzel keki. Öyle güzel görüntüsü vardı ki doğruca mutfağa gittim, kolayca hazırladım ve pişirdim. Tarif defterime de eklemeyi ihmal etmedim. Artık sık sık mutfağımda pişecek demektir.:)
ıslak kek

Nemli Kek Malzemeleri

Yarım su bardağı hindistan cevizi
1 çay kaşığı karbonat
2 su bardağı un
1,5 su bardağı toz şeker
1 tutam tuz
Yarım su bardağı sıvı yağ
1 su bardağı su
Yarım su bardağı (50 gr ) dark kakao
1 paket vanilya
Yarım su bardağı süt
2 yumurta

Hindistan cevizi, karbonat, un, şeker ve tuz ayrı bir kapta karıştırılır. Sıvı yağ, su, kakao ve vanilya küçük bir tencerede karıştırılarak ısıtılır.(kaynatmayın). Yumurta ve süt cam bir kasede bir dakika çırpılır. Kuru karışıma önce sıvı yağlı-kakaolu karışım, ardından da yumurtalı karışım eklenerek mikserle 2 dakika daha çırpılır.

Yağlı kağıtla kaplanan  kek kalıbına (Paşabahçe küçük kare borcam) dökülerek 175 C de önceden ısıtılmış fırında 35–40 dakika pişirilir.

29 Mayıs 2011 Pazar

nalanunal

sakallı iple paspas nasıl yapılır
Paspas yapımında kullandığım ve sakallı ip tabir edilen ipi, Eminönü ziyaretlerimden birinde yüncüler mekanı olan Kürkçü Han'dan almıştım. Örgü paspası 6.5 numara tığla evimin balkonu için ördüm. Şişle de örülüyor ama şişle örülen daha hafif olduğu için yerde sabit durmuyor. Tığla örüldüğünde ise çok daha kalın, adeta halı gibi oluyor ve serildiği yerde sabit kalıyor.

Dikkat edilmesi gereken en önemli püf noktası her sırada düzenli arttırarak ilerlemek. Arttırma oranının doğru veya yanlış olduğunu görerek test edebilisiniz. Eksik olursa büzüşür, fazla olursa fazladan kıvrımlar meydana gelmeye başlar.

Fotoğraftaki tığ işi  paspas 1 metre çapında, bu çap için 2.5 kg sakallı ip kullandım.

24 Mayıs 2011 Salı

nalanunal

Plaid'in beyaz akrilik boyası ile boyadım. Üzerindeki gül ve yapraklar ayrıca boyanıp silikonla yapıştırıldı. Vernikledikten kısa bir süre sonra bariz bir sararma meydana gelince ise vernikli halinin üzerine nalburdan alınan beyaz sprey boya atıldı, eskisinden daha beyaz oldu ve hiç sararma meydana gelmedi.
dekoratif boyama

23 Mayıs 2011 Pazartesi

nalanunal

Döşemesi eskimiş yaklaşık 20 yıllık bir puf koltuğum vardı. Eskiyi biriktirme merakı olmayan, gardrobunda 1 yıldır giymediği tek bir kıyafeti bile olmayan hemen elden çıkaran, "bir gün kullanırım lazım olur" cümlesini çok nadir sarf eden, neyin yenisini alsa eskisini ihtiyaç sahibine ileten biri olan ben nasıl olmuşta evin hiç bir yerinde kullanmadığım atıl durumdaki bu pufa 20 yıl sahip çıkmışım. :) Annem benim bu huyumdan çok müzdariptir.
basit usülde puf yenileme
E nasıl olduysa olmuş 20 yıl bizlerle yaşamış pufumu şöyle çok basit bir şekilde nasıl yenilerim diye düşündüm. Öyle gidip döşemelik kumaş alıp koltukçuya götürüp döşetme gibi bir fikirden uzak ne olabilir derken kendimi bir kumaşçıda buldum. Kızımın odasında kullanmayı hedeflediğim için pembe kumaş ararken bu pembe poları gördüm, 1.5 metre polar, biraz da beyaz kurdele oldu bitti. Poların kenarlarını diktirdim (bakınız diktim diyemiyorum), üzerine de kurdeleyi geçirdim oldu bitti. Gerçi kurdele daha güzel fiyonk yapılabilirdi kabul ediyorum ama o bölüme beyaz iri şık bir püskül düşünmüştüm, püskülü alana kadar geçici halidir bu, biline:)

Eskileri elden çıkarma dedik, sizlerle paylaşmadan geçmek istemediğim bir konu var. Kullanmadığım tüm eşya ve kıyafetlerimi paketleyip, bölgemizde bulunan Belediye tarafından kurulmuş, Hayır Çarşısı adı verilen yardım merkezine götürüyorum. Tüm eşya veya kıyafetler tekrar yıkanıp, ütülenip ve hatta tamir edilip ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor. Hatta kendiminkileri götürmekle kalmayıp hayır çarşısına gitmek için bir türlü zamanı olmayan tüm tanıdıklarımınkileri de topluyor ve oraya teslim ediyorum. Veee mutlu oluyorum:)

16 Mayıs 2011 Pazartesi

nalanunal

carpi isi nasil islenir
Kanaviçe, ilmekleri sayma üzerine kurulu bir nakış tekniği. Kanaviçede iplikleri sayılabilir kumaşlar kullanılır. Bu kumaşlar arasında en bilineni etamindir. Etamin ve diğer işlenebilir tazdaki kumaşların bir dokuma sıklığı vardır ve bu sıklığa "count" adı verilmektedir. "count" santimetre başına düşen ilmek sayısını ifade eder. Örneğin 14 ct etamin dediğimizde 1 cm'ye 5.5 adet ilmek sığacak büyüklükte kareleri olan kumaş akla gelmelidir. Kumaşın sıklığı arttıkça, count(ct) sayısı da artar.

Kanaviçe İğneleri

Kanaviçe işlerken, kanaviçe için özel olarak üretilmiş kanaviçe veya goblen iğneleri kullanılır. Bu iğnelerin uçları küttür yani hafif yuvarlak uçludur ve sivri değildir. Hangi kumaşta hangi boyutta iğne kullanılacağı aşağıda belirtilmiştir.

Etamin     Goblen İğnesi
6  ct          No: 18
11 ct         No: 22
14 ct         No: 24
16 ct         No: 26
18 ct         No: 28

Kanaviçe İplikleri

 Muline Nakış İpliği 6 kattan oluşmuş çok amaçlı ve kanaviçe için en çok tercih edilen iplik türüdür. Kanaviçede kullanılırken katlarına ayrılarak kullanılır. Çarpı işinde genellikle 2 katı, iğne ardında veya back stitch dediğimiz çarpı işlerinin kontür çizgilerini yapmada kullanılırken tek katı kullanılır.

Çarpı İşi Nasıl Yapılır

Çarpı biçiminde hep aynı yönde (sağdan sola veya soldan sağa) ilmek atılarak yapılır.

çarpı işi nasıl yapılır
Kontür Çizgileri - Back Stitch Nasıl Yapılır?
back stitch nedir
İğne Ardı Nasıl Yapılır?
iğne ardı nasıl yapılır


Fransız Düğümü/Tohum İşi Nasıl Yapılır?
İp, iğnenin üzerine saat yönünün tersine olacak şekilde iki defa sarılır. Sarılan ipler birlikte itilip iğnenin ucuna doğru ilerletilir ve iğne, yüzeye çıktığı noktadan tekrar kumaşın altına doğru batırılır. İğne çekildiğinde yüzeyde kalan ip düğüm şeklini almış olur.

Fransız düğümünün veya bizdeki yaygın bilinen adıyla tohum işinin daha büyük oması için ipi daha fazla sarmak düzgün olmayan bir düğüme yol açar. Eğer daha iri tohum işi oluşturulmak isteniyorsa daha kalın ip veya daha fazla kat sayısında ip kullanılmalıdır. Delikli kumaşlara fransız düğümü atarken, düğümün kumaşın arka yüzüne geçmesini önlemek için ipin kat sayısını arttırın ve iğneyi alttan fazla çekmeyin.
fransız düğümü
tohum işi örneği
Şemalar Nasıl Okunur?
İşleme şemasında yer alan her bir kare bir sembol içerir ve her bir sembol de bir rengi temsil eder. Şemaların yanında bulunan renk anahtarı ise hangi iplik renginin hangi sembolle eşleştiğini gösterir.

cross stitch pattern
"Çarpı işi nasıl yapılır" başlıklı yazımda daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

* Daha düzgün işleme ve işlerken kolaylık olması açısından kasnak kullanılmalıdır.

* Aynı renkte işlenecek yerleri bitirdikten sonra diğer renklere devam ederken birkaç iğne ile de  çalışabilirsiniz.

* Kumaşın çözülmesini önlemek için etamin/ kumaşın kenarları sürfile yapılmalı veya yapışkan bant kullanılmalıdır.

* İşleme bittikten sonra deterjan yerine ılık su ve sabunla yıkanması, nemliyken ters tarafından ütü yapılması önerilir.

15 Mayıs 2011 Pazar

nalanunal

Çok severek işleyip bitirdiğim ama ne olarak kullanacağıma zor karar verdiğim, tasarımı ve şablonu Jeremiah Junction'a ait olan işlememin çerçeveli hali.

DMC marka 14 ct. etamin ve yine Dmc marka muline iplikleri kullandım. 14ct. etamin ince gözenekli bir etamin olduğu için 6 katlı muline ipliğin sadece 2 katını kullanarak işledim. Renk sayısı ve sık renk geçişleri fazla olan bir çalışma olduğundan, çarpı işine ilk kez başlayacaklar için biraz ağır bir çalışma olabilir. Daha önce hiç çarpı işi yapmadıysanız ve konuya ilgi duyuyorsanız  "Kanaviçe İşleme Rehberi" başlıklı yazım sizlere fikir verecektir.
country bloomers
country tarzı pano

10 Mayıs 2011 Salı

nalanunal

çatlatma tekniği uygulanmış ahşap boyama sehpa
boyutlu boya ile süslenmiş ahşap boyama sehpa
İlk ahşap boyama objem bir kuş eviydi. Zevkle çalışmış, bitirdikten sonra ise günlerce karşısına geçip zevkle izlemiştim. Sonra karşısına geçip izlerken zevk aldığım objelerimin sayısı arttı da arttı. Tepsiler, boy boy kutular, seramik objeler, posta kutuları .. vs vs. Bir çoğu hediye edildi, bazıları da evimin dekorunu oluşturmakta. 

Resimlerdeki sehpalar  evim için boyadığım ilk sehpalarım. İlkini folk art keten rengi akrilik boya üzerine üzerine beyaz çatlatma ile yaptım. Hem sehpa hem gazetelik amaçlı kullanışlı bir sehpa oldu. Diğeri ise yine folk art keten rengi üzerine beyaz boyutlu boya ile çalışıldı. Ben severek kullanıyorum, bakalım sizler de beğenecek misiniz?

8 Mayıs 2011 Pazar

nalanunal

Ahşap objelerde kullanabileceğimiz kıyafet temalı dekupaj resimleriyle keyifli boyamalar hepimize.
dress image for decoupage
dress image decoupage
decoupage prints
decoupage print
decoupage
dekupaj
nalanunal

Kıyafet/moda temalı pembe renkli dekupaj resimleriyle keyifli boyamalar hepinize.
printable image
printable
decoupage images
shoes

6 Mayıs 2011 Cuma

nalanunal

İnternette tıklama rekorları kıran Zaz'ın aynı isimli albümü 'Zaz', Sony Müzik tarafından Türkiye'de de dağıtılmaya başlanmış. Fransız şarkılarının ruhunu, cazı, blues'u, Afro, Latin ve Küba müziklerinin ritmik etkilerini Zaz'ın müziğinde rahatça duymak mümkün.

2 Mayıs 2011 Pazartesi

nalanunal

Resimler hem ahşap boyamada dekupaj resmi olarak hem de ahşap rölyef çalışmaları için kullanılabilecek türde.
dekupaj ve rölyef için resim
dekupaj ve rölyef resimleri
dekupaj ve rölyef için resimler
dekupaj ve rölyef için resimler
dekupaj ve rölyef resimleri
Dekupaj resimlerini a3 veya a4 boyutundaki kağıda çıktı alabilirsiniz.