29 Aralık 2011 Perşembe

nalanunal

(Bu makale 26 Mart 2016 tarihinde güncellenmiştir)
eminönü sabuncu han
Sıradaki ziyaret noktamız Eminönü Sabuncu Han. Mısır Çarşısı ana giriş kapısından girdikten sonra hiç bir yere sapmadan direk ilerlediğimizde Ketenciler kapısını görüyoruz ve oradan çıkış yapıyoruz. Mısır çarşısı arkamızda kalıyor, yukarıya doğru bir kaç dükkan geçtiğimizde sol tarafımızda Sabuncu Han'ın girişini görüyoruz.

Bu handaki uğrak yerimiz Altem boya. Dekoratif boyama için ham mdf objeler seramik objeler, akrilik boyalar, tutkal hamurundan yapılmış ham çiçekler ve diğer tüm dekoratif boyama malzemeleri bulabileceğiniz küçük bir dükkan. Fiyatlar, piyasaya oranla daha ucuz, görevliler oldukça ilgili. Eminönü'ndeki tüm dükkanlar gibi burası da küçük bir yer bu nedenle fazla çeşit yok gibi görünüyor olsa da istediğiniz özel bir obje veya malzemeyi göremezseniz mutlaka görevlilere sorun, depolarında olma ihtimali olabilir.

Firmayla iletişime geçip istediğiniz ürünleri kargo yoluyla satın alabilirsiniz. Narin ve kırılgan yapıları nedeniyle sadece seramik objeler kargoyla gönderilemiyormuş.
sabuncu han altem boya
Renk renk Cadence akrilik boyalar görüyorum. Genellikle Plaid marka akrilik boya kullanıyorum ama zaman zaman Cadence de kullandığım oluyor. Cadence akrilik boyayla boyama yapacaksanız Cadence marka vernik kullanmanızı öneririm, farklı markalardaki vernikle uygulama yapıldığında yüzeyde bozulmalar meydana gelebiliyor.
ahşap boya markaları
Cadence akrilik boyanın ahşap rölyef boyamalar için ideal minik boyu.
ham seramik satışı
altem boya ham mdf satışı
seramik gül
Tutkal hamurundan yapılan bu narin görünümlü ve temiz dokulu çiçekler öyle güzel ki. Şampanya rengine boyadığım seramik vazoların üzerinde bu çiçekleri kullanmış ve sizlerle paylaşmıştım.
eminönü takı malzemecileri
Şimdiki rotamız Marpuççular caddesindeki Marpuççular Han. Sabuncu Han'dan çıktıktan sonra, Mısır çarşısı arkamızda kalacak şekilde yukarıya doğru yürümeye başlıyoruz ve soldaki ilk sokağa giriyoruz. Ellerimizdeki alışveriş poşetlerine her adımda yeni eklemeler olduğu için, eller dolu ayaklar yorgun ama keşif isteği bitmemiş bir halde Marpuççular handayız.

Marpuççular, bijuteri mağazalarının toptan takı ve aksesuar aldığı, aynı zamanda perakende satış yapan 300'e yakın dükkandan oluşan.8 katlı bir han. Boncuk, pul, zincir, püskül, kordon, tespih malzemeleri, cüzdan klipsi, broş ve takı tasarım malzemelerinin bir çok çeşidini görüyoruz. Çeşit o kadar fazla ki neyi alacağını şaşırıyor insan. Ürün çeşitliliğinin büyüsüne kapılmadan fiyat karşılaştırması yapmayı unutmayın. Hatta önce buradaki fiyatları görün, sonra çıkıp cevre civardaki hanları da gezin, işin satın alma kısmını en sona bırakın.
eminönü marpuççular haneminönü marpuççular han
takı tasarım malzemeleri nerede satlır
keçe modelleri
Marpuççular handa takım tasarım malzemelerinin yanı sıra lazerle kesilmiş hazır keçe modelleri veya tabaka halinde keçe de bulabilirsiniz.
keçe
Önümüzdeki yazıda Marpuççular hanın yan sokağında bulunan, kurdele, güpür, fisto ve püskül cenneti Alacahamam caddesiyle gezimize devam etmek üzere, yeni yılda sağlık ve sevdiklerinizle birlikte mutlu bir yıl diliyorum.

Eminönü Alışveriş Rehberi (1)
Eminönü Alışveriş Rehberi (2)
Eminönü Alışveriş Rehberi (4)
Hediyelikciler cenneti Şark Han

26 Aralık 2011 Pazartesi

nalanunal

pastacılık malzemeleri satış yeri
Eminönü Hasırcılar caddesindeki önemli uğrak yerlerinden biri de pastacılık malzemelerinin satıldığı dükkanlar. En bilinen dükkan olan Nüans'ı ziyaret ediyoruz. İçeri girer girmez "fotoğraf çekmek yasaktır" yazısı ile karşılaşıyoruz. Fotoğrafsız bir tanıtım yazısı mümkün değil. İzin istemek için yetkiliyle görüştüğümüzde, ürünlerin fotoğrafını çekip kendi mağazalarındaki ürünler olarak gösterip, internet üzerinden satış yapan kişiler nedeniyle böyle bir uygulamaya başvurduklarını belirtiyor.

Haksız da sayılmazlar. Amacımdan ve blogumdan bahsedince  fotoğraf çekmemize izin veriyorlar. Derin bir nefes aldıktan sonra, içerideki müşteri kalabalığını rahatsız etmeden hızlıca fotoğraf çekmeye başlıyorum.
eminönü hasırcılar caddesi
Ürün çeşitliliği oldukça bol, pastacılığa dair aradığınız herhangi bir ürünü bulamama ihtimaliniz oldukça düşük. Pasta- kurabiye-kek kalıpları, şeker hamuru ve şeker hamuru ekipmanları, kokteyl şurupları, gıda boyaları, jöleler, jelatin ve glikozdan tutun da endüstriyel mutfak ekipmanlarına kadar geniş ürün yelpazeleri var.
eminönü hasırcılar caddesi
eminönü
Şeker hamuru yapmak için gereken tüm malzemeleri temin edebileceğiniz gibi dilerseniz vakumlanmış halde şeker hamuru veya fotoğrafta görünen hazır süslemelerden satın alabilirsiniz. Seçim sizin.
pastacılık malzemeleri satışı
Nüans'ın biraz ilerisinde Besan var.
pastacılık malzemeleri
pastacılık malzemeleri
Jel gıda boyaları, şeker hamurunu renklendirmek için kullanılıyor. Toz gıda boyasına oranla daha rahat bir kullanım sunuyor.
pastacılık malzemeleri
Bu silikon kalıplar şeker hamurundan figürler yapmak için kullanılabildiği gibi sabun veya mumdan figürler yapmak için de kullanılabiliyor. Eminönü'nde sabun kalıbı bulabileceğiniz daha bir çok dükkan var. Tüm bu dükkanlar Hasırcılar caddesi üzerinde bulunuyor. Farklı kalite ve farklı fiyatta sabun kalıpları görebilirsiniz. Sabun kalıbı satın alırken kaliteli olanları seçmenizi öneririm. Daha ucuz diye tercih edeceğiniz kalıpla yapacağınız sabunlar pütürlü bir görünüme sahip olabilir veya kalıplar yırtılabilir. Sabunu kalıptan rahatça çıkarabilmeniz için kalıbın esnek olması gerekse de çok yumuşak kalıpları tercih etmeyin.

Hasırcılar caddesinde pastacılık malzemeleri satan Yüksel Pastane Malzemeleri  isimli bir dükkan daha var. Bu dükkan mercan çıkışına doğru giderken sağda dar bir sokak içerisinde. Nüans ve Besan'a oranla daha küçük bir dükkan ama mutlaka oraya da uğranmalı. Alışverişe dalıp fotoğraf çekmeyi unutmuşum ne yazık ki.

Yüksel pastacılığın hemen yanında dekoratif kutular satan bir dükkan var. Oldukça zevkli ve estetik kutular yapıyorlar. Yılbaşı için hediyelik kutu satın alacakların mutlaka uğradıkları bir yer burası.

Rotamız dekoratif boyama malzemelerinin satıldığı Sabuncu han ve takı tasarım ürünlerinin satıldığı marpuççular hanla devam edecek. Bir sonraki yazıda görüşebilmek dileğiyle sağlık ve sevgiyle kalın.

Eminönü Alışveriş Rehberi (1)
Eminönü Alışveriş Rehberi (3)
Eminönü Alışveriş Rehberi (4)
Hediyelikciler cenneti Şark Han

(Bu makale 26 Mart 2016 tarihinde güncellenmiştir)

10 Aralık 2011 Cumartesi

nalanunal

(Bu makale 26 Mart 2016 tarihinde güncellenmiştir)

Piyasanın nabzının attığı yerlerden biri olan Eminönü, aklımıza gelemeyecek çeşitlilikte ürünü hem bir arada görüp hem de daha ucuza satın alabileceğimiz ortam sunuyor. Meşhur tarihi dokunun içerisinde kalabalığa karışıp, daracık sokak ve hanları gezerek, bambaşka aleme dalmışcasına o büyülü ortamda gezebilirsiniz.

Alışveriş yapmak için ilk kez Eminönü’ne gidecekseniz öncelikle bir kaç detaya dikkat etmek gerekiyor. Sabah saatlerinde orada olacak şekilde ve mümkünse hafta içi günde gitmenizi tavsiye ederim. Eminönü'ndeki dükkanlar Pazar günü kapalı, Cumartesi günü açık ama çok kalabalık oluyor. Özellikle rahat bir ayakkabı ve rahat kıyafetler tercih edilmeli çünkü ürün, bölge ve fiyat çeşitliliği size oldukça yol yürüttürecektir.

En önemli detay, Eminönü’nde satılan her şey ucuzdur mantığını güdüp sakın ilk gördüğünüzü satın almayın. Sık sık fiyat sorun, ana sokak kenarlarındaki dükkanları da inceleyin ama daha ziyade arka sokaklardaki daracık hanlardaki daracık dükkanlarda daha ucuzunu bulabileceğinizi de unutmayın. Kaliteli ve tam da istediğiniz ürünü herhangi bir hanın en alt katının en ücra köşesindeki bir dükkanda bulma olasılığınız her zaman vardır. Gezin, dolaşın ve keşfedin. Kredi kartı kullanabileceğiniz dükkan sayısı az, yanınızda nakit paranız olsun. Üründen bir tane almakla 10 tane almak arasında neredeyse yarı yarıya fiyat farkı vardır. Gerçi bu sayı ürünün cinsine göre değişir ama siz yine de hep sorun ve toplu alımları tercih edin.

Hobi malzemeleri almak ve o atmosferi yaşamak için gitmekten keyif aldığım bu bölgeyi bu kez hep birlikte gezelim mi?
misir carsisi
Turumuza tarihi Mısır Çarşısının ana kapısından girerek başlıyoruz. Kubbeli yüksek tavanların altında öbek öbek akan insan seli, yoğun baharat kokusu, dükkan önlerine taşmış tezgahlar ve göz alıcı renkler karşılıyor bizi. Tarihe tanıklık etmiş bu göz alıcı mekanın içinde ilerlerken etraftan yükselen o yoğun sesi bile duymaz hale gelip pür dikkat etrafı izlemeye başlıyoruz. Bakmak ve görmek için zaman hızlı akıyor gibi bir hisse kapılıyor insan.

Direk ilerlediğimizde en sonda Sultanhamam'a uzanan Ketenciler kapısını görüyoruz. Hemen sağ tarafımıza meşhur Malatya pazarı var. Malatya pazarı tarafından her yıl düzenlenen aşure ikram gününe denk geliyoruz. Fotoğraf çeksem mi çekmesem mi acaba diye düşünürken bir görevli gelip bir kase aşure ikram ediyor. Bir elimde fotoğraf makinesi diğer elimde aşure.. Tabii ki aşureyi tercih ediyorum.
eminonu kuruyemisciler
kahveci vitrini
Ketenciler kapısından çıkmayıp sağa döndüğümüzde hasırcılar kapısından çıkış yapıyoruz. Önümüzde uzanan cadde Hasırcılar Caddesi. Buram buram kahve kokusu geliyor. Sol köşedeki Kuru Kahveci Mehmet Efendi'den taze çekilmiş kahve veya kakao almadan dönmek olmaz. Önü ana baba günü, kahve alabilmek için kuyruğa girmemiz gerekiyor.
şarküteri vitrini
Yola devam ettiğimizde hemen sağ tarafımızda 1929 yılından beri hizmet veren, mideden önce gözlere ziyafet sunan meşhur Namlı Şarküteri var.
hasırcılar caddesi box city
Hasırcılar caddesinde neler satılır?
Hasırcılar caddesi mercan çıkışına kadar uzanan uzunca bir yol. Sağlı sollu sıralanan dükkanlarda ağırlıklı olarak, bebek-nikah-sünnet şekeri malzemeleri, kına gecesi süsleme malzemeleri, yılbaşı süsleri, ambalaj malzemeleri, bakır eşyalar, bıçak çeşitleri, kuru yemişler, çikolatacılar, çuval ürünleri, oyuncaklar, sepetler ve pastacılık malzemeleri gibi ürünler satılmakta.
yeni yıl hazırlıkları için eminönü
Yeni yıl yaklaştığından, dükkanların vitrinleri yeni yıl süsleme malzemeleriyle donatılmış. Fiyatlar piyasaya göre oldukça cazip.
eminönü hasırcılar caddesi
bakircilar
Önümüzdeki yazılarda, Hasırcılar çarşısının önemli alışveriş duraklarından birisi olan pastacılık malzemeleri satan dükkanları,dekoratif boyama ürünleri için Sabuncu Han'ı, takı tasarım ürünleri için Marpuççular hanını, kumaş türleri için Sultanhamam Fincancılar caddesini gezmeye ne dersiniz?

Eminönü Alışveriş Rehberi (2)
Eminönü Alışveriş Rehberi (3)
Eminönü Alışveriş Rehberi (4)
Hediyelikciler cenneti Şark Han

6 Aralık 2011 Salı

nalanunal

İsmek Ahşap Rölyef kursu keyifli bir şekilde devam ediyor. Anlayışlı, samimi bir hocamız ve harıl harıl çalışan bir sınıfımız var:) Karton, ahşap kaplama, yapıştırıcı, ahşap tutkalı, rölyef pasta, polyester tutkalı, buğday nişastası, peçete, irmik ve akrilik boyalar gibi malzemelerle çalışıyoruz. İlk çalışmamız, çoğumuzun ahşap rölyefle tanışmasına vesile olan ev temalı anahtarlık yapımıydı.
ahsap rolyef anahtarlik yapimi
ahsap rolyef ev yapimi
rölyef anahtarlık
Hocamızın verdiği ölçüleri kartonun üzerine çizip, kenarlarından pay bırakacak şekilde kestik. Ahşap kaplamayı, makasla şeritler halinde kesip, evin alt kısmından başlayarak yukarıya doğru üst üste gelecek şekilde yapıştırdık. Cam ve kapı pervazlarının önce iç daha sonra da dış kısımlarını yine ahşap kaplama şeritleri yapıştırarak hazırladık.

Henüz acemi olduğum için olsa gerek bu kısım biraz sıkıcı geldi bana çünkü düzgün bir hat oluşturmada biraz zorlandım. Kapıyı ayrı bir yerde hazırlayıp monte ettim, kapı tokmağı görünümü vermek için kapının üzerine bir düğme yapıştırdım.
rölyef çalışması
Evin yan fazlalıklarını maket bıçağıyla kesmeden çizerek katlanabilir olmasını sağladık, ek yerine dik boyutta kesilmiş ahşap kaplama yapıştırdık. Sıra boyama aşamasına geldiğinde işimiz kolaylaşmıştı:) Ben beyaz rengi kullanmayı tercih ettim.
rölyef kasası
Evin çatısını yine kartonun üzerine çizip, çatı görünümü vermesi için bu kez oluklu mukavva ile kapladık. Kumaşla hazırladığım perdeyi pencerenin arka kısımından monte ettim. Evin alt kısmını da üzerine anahtar asılabilmesi için mantar pano ile kapladık. Mantar bölüm hala beyaza boyanmayı bekliyor:)

Pencere önündeki saksı, kartonla kalıp çıkarılarak hazırlandı. Saksıdaki çiçekler ise tutkal ve irmikle hazırladığımız karışımla yapıldı.

Böylelikle acemi işi ahşap rölyef çalışmam huzurlarınıza çıkabilmiş oldu:)