29 Aralık 2011

Eminönü Alışveriş Rehberi (3)

eminönü sabuncu han

Sıradaki ziyaret noktamız Sabuncu Han. Mısır Çarşısı ana giriş kapısından girdikten sonra hiç bir yere sapmadan direk ilerlediğimizde Ketenciler kapısını görüyoruz ve oradan çıkış yapıyoruz. Mısır çarşısı arkamızda kalıyor, yukarıya doğru bir kaç dükkan geçtiğimizde sol tarafımızda Sabuncu Han'ın girişini görüyoruz. Bu handaki uğrak yerimiz Altem boya. Dekoratif boyama için ham mdf objeler, seramik objeler, akrilik boyalar, tutkal hamurundan yapılmış ham çiçekler ve diğer tüm dekoratif boyama malzemelerini bulabileceğiniz küçük bir dükkan burası. Fiyatlar, piyasaya oranla bir miktar daha ucuz, görevliler oldukça ilgili. Eminönü'ndeki tüm dükkanlar gibi burası da küçük bir yer bu nedenle çok fazla çeşit yok gibi görünüyor olsa da istediğiniz özel bir obje veya malzemeyi göremezseniz mutlaka görevlilere sorun, depolarında olma ihtimali olabilir. Dilerseniz firmayla iletişime geçip  istediğiniz ürünleri kargo yolu ile satın alabilirsiniz. Narin ve kırılgan yapıları nedeniyle sadece seramik objeler kargo ile gönderilemiyor.

sabuncu han altem boya

Cadence akrilik boyanın fiyatı 3.50 idi. Genellikle Plaid marka akrilik boya kullanıyorum ama zaman zaman Cadence de kullandığım oluyor. Cadence akrilik boya ile boyama yapacaksanız mutlaka Cadence marka vernik kullanmanızı öneririm, farklı markalardaki vernikle uygulama yapıldığında yüzeyde bozulmalar meydana gelebiliyor.

Cadence akrilik boyanın en minik boyutu olan  boyalar 1 lira 50 kuruş. Özellikle ahşap rölyef boyamalar için bu boy oldukça  ideal olduğu için bir çok renk aldım.

ham seramik satışı

altem boya ham mdf satışı

seramik gül

Tutkal hamurundan yapılan bu narin görünümlü ve temiz dokulu çiçeklerin fiyatı 3 liradan başlıyor, en büyük boyutlu olanının paketi 8 liraya satılıyor. Şampanya rengine boyadığım seramik vazoların üzerinde bu çiçekleri kullanmış ve sizlerle burada paylaşmıştım.

eminönü takı malzemecileri

Şimdiki rotamız Marpuççular caddesindeki Marpuççular Han. Sabuncu Han'dan çıktıktan sonra, Mısır çarşısı arkamızda kalacak şekilde yukarıya doğru yürümeye başlıyoruz ve soldaki ilk sokağa giriyoruz. Ellerimizdeki alışveriş poşetlerine her adımda yeni bir ekleme olduğu için, eller dolu ayaklar yorgun ama keşif isteği bitmemiş bir halde Marpuççular handayız. Marpuççular, birçok bijuteri mağazasının toptan takı ve aksesuvar aldığı,  aynı zamanda perakende satış da yapan 300'e yakın dükkandan oluşan.8 katlı bir han. Boncuk, pul, zincir, püskül, kordon ve tüm takı tasarım malzemelerinin bir çok çeşidini görüyoruz. Çeşit o kadar fazla ki neyi alacağını şaşırıyor insan. Ürün çeşitliliğinin büyüsüne kapılmadan fiyat karşılaştırması yapmayı unutmayın. Hatta önce buradaki fiyatları görün, sonra çıkıp cevre civardaki hanları da gezin, işin satın alma kısmını en sona bırakın.

eminönü marpuççular han

eminönü marpuççular han

takı tasarım malzemeleri nerede satlır

keçe modelleri

Marpuççular handa takım tasarım malzemelerinin yanı sıra lazerle kesilmiş hazır keçe modelleri veya tabaka halinde keçe de bulabilirsiniz.
keçe

Önümüzdeki yazıda Marpuççular hanın yan sokağında bulunan, kurdele, güpür, fisto ve püskül cenneti  Alacahamam caddesiyle gezimize devam etmek üzere, yeni yılda sağlık ve sevdiklerinizle birlikte mutlu bir yıl diliyorum.

Eminönü Alışveriş Rehberi (1)

26 Aralık 2011

Eminönü Alışveriş Rehberi (2)

pastacılık malzemeleri satış yeri

Eminönü Hasırcılar caddesindeki önemli uğrak yerlerinden biri de pastacılık malzemelerinin satıldığı dükkanlar. En bilinen dükkan olan Nüans'ı ziyaret ediyoruz. İçeri girer girmez "fotoğraf çekmek yasaktır" yazısı ile karşılaşıyoruz. Fotoğrafsız bir tanıtım yazısı mümkün değil. İzin istemek için bir yetkiliyle görüştüğümüzde, ürünlerin fotoğrafını çekip kendi mağazalarındaki ürünler olarak gösterip, internet üzerinden satış yapan kişiler nedeniyle böyle bir uygulamaya başvurduklarını belirtiyor. Haksız da sayılmazlar. Amacımdan ve bloğumdan bahsedince  fotoğraf çekmemize izin veriyorlar. Derin bir nefes aldıktan sonra, içerideki müşteri kalabalığını rahatsız etmeden hızlıca fotoğraf çekmeye başlıyorum.

eminönü hasırcılar caddesi

Ürün çeşitliliği oldukça bol, pastacılığa dair aradığınız herhangi bir ürünü bulamama ihtimaliniz oldukça düşük. Pasta- kurabiye-kek kalıpları, şeker hamuru ve şeker hamuru ekipmanları, kokteyl şurupları,  gıda boyaları, jöleler, jelatin ve glikozdan tutun da endüstriyel mutfak ekipmanlarına kadar geniş bir ürün yelpazeleri var.

eminönü hasırcılar caddesi


eminönü

Şeker hamuru yapmak için gereken tüm malzemeleri temin edebileceğiniz gibi dilerseniz vakumlanmış halde satılan hazır şeker hamurunun  kilosunu 12 liraya satın alabilirsiniz. Fotoğrafta görülen, pasta üzeri süslemeleri için şeker hamurundan yapılmış modellemelerin kutusu ise 3.50 lira idi.

pastacılık malzemeleri satışı

Nüans'ın biraz ilerisinde Besan var.

pastacılık malzemeleri

pastacılık malzemeleri

Şeker hamurunu renklendirmek için kullanılan ve toz gıda boyasına oranla daha rahat bir kullanım sunan jel gıda boyası 5 liraydı.

pastacılık malzemeleri

Bu silikon kalıplar oldukça ilgimi çekti. Şeker hamurundan figürler yapmak için kullanılabildiği gibi sabun veya mumdan da figürler yapmak için kullanılabiliyor.

Hasırcılar caddesinde pastacılık malzemeleri satan Yüksel Pastane Malzemeleri  isimli bir dükkan daha var. Bu dükkan mercan çıkışına doğru giderken sağda dar bir sokak içerisinde. Nüans ve Besan'a oranla daha küçük bir dükkan ama mutlaka oraya da uğranmalı. Alışverişe dalıp fotoğraf çekmeyi unutmuşum ne yazık ki.

Yüksel pastacılığın hemen yanında dekoratif kutular satan bir dükkan var. Oldukça zevkli ve estetik kutular yapıyorlar. Yılbaşı için hediyelik kutu satın alacakların mutlaka uğradıkları bir yer burası.

Rotamız dekoratif boyama malzemelerinin satıldığı Sabuncu han ve takı tasarım ürünlerinin satıldığı marpuççular hanla devam edecek. Bir sonraki yazıda görüşebilmek dileğiyle sağlık ve sevgiyle kalın.

Eminönü Alışveriş Rehberi (1)
Eminönü Alışveriş Rehberi (3)
Eminönü Alışveriş Rehberi (4)

10 Aralık 2011

Eminönü Alışveriş Rehberi (1)

Piyasanın nabzının attığı yerlerden biri olan Eminönü civarı, aklımıza gelemeyecek çeşitlilikte ürünü hem bir arada görüp hem de daha ucuza satın alabileceğimiz bir ortam sunuyor. Meşhur tarihi dokunun içinde kalabalığa karışıp, daracık sokak ve hanları gezerek, bambaşka bir aleme dalmışcasına o büyülü ortamda gezebilirsiniz.

Alışveriş yapmak için ilk kez Eminönü’ne gidecekseniz öncelikle bir kaç detaya dikkat etmek gerekiyor. Sabah saatlerinde orada olacak şekilde ve mümkünse hafta içi (zaten Pazar günü çoğu dükkan kapalıdır)bir günde gitmenizi tavsiye ederim. Özellikle rahat bir ayakkabı ve rahat kıyafetler tercih edilmeli çünkü ürün, bölge ve fiyat çeşitliliği size oldukça yol yürüttürecektir. En önemli detay ise, Eminönü’nde satılan her şey ucuzdur mantığını güdüp sakın ilk gördüğünüzü satın almayın. Sık sık fiyat sorun, ana sokak kenarlarındaki dükkanları da inceleyin ama daha ziyade arka sokaklardaki daracık hanlardaki daracık dükkanlarda çok daha ucuzunu bulabileceğinizi de unutmayın. Kaliteli ve tam da istediğiniz bir ürünü herhangi bir hanın en alt katının en ücra köşesindeki bir dükkanda bulma olasılığınız her zaman vardır. Gezin, dolaşın ve keşfedin. Kredi kartı kullanabileceğiniz dükkan sayısı az olduğu için yanınızda nakit paranız olsun. Bir üründen 1 tane almakla 10 tane almak arasında neredeyse yarı yarıya fiyat farkı vardır. Gerçi bu sayı ürünün cinsine göre değişir ama siz yine de hep sorun ve toplu  alımları tercih edin.

Hobi malzemeleri almak ve çoğunlukla da sırf o atmosferi yaşamak için gitmekten keyif aldığım bu bölgeyi bu kez hep birlikte gezelim mi?

misir carsisi

Turumuza tarihi Mısır Çarşısının ana kapısından girerek başlıyoruz. Kubbeli yüksek tavanların altında öbek öbek akan insan seli, yoğun baharat kokusu, dükkan önlerine taşmış tezgahlar ve göz alıcı renkler karşılıyor bizi. Tarihe tanıklık etmiş bu göz alıcı mekanın içinde ilerlerken her bir taraftan yükselen o yoğun sesi bile duymaz hale gelip pür dikkat  etrafı izlemeye başlıyoruz. Bakmak ve görmek için zaman çok hızlı akıyor  gibi bir hisse kapılıyor insan. Direk ilerlediğimizde en sonda Sultanhamam'a uzanan Ketenciler kapısını görüyoruz. Hemen sağ tarafımıza meşhur Malatya pazarı var. Malatya pazarı tarafından her yıl düzenlenen aşure ikram gününe denk geliyoruz. Fotoğraf çeksem mi çekmesem mi acaba diye düşünürken bir görevli gelip bir kase aşure ikram ediyor. Bir elimde fotoğraf makinesi bir elimde aşure.. Tabii ki aşureyi tercih ediyorum.


eminonu kuruyemisciler

kahveci vitrini

Ketenciler kapısından çıkmayıp sağa döndüğümüzde hasırcılar kapısından çıkış yapıyoruz. Önümüzde uzanan cadde Hasırcılar Caddesi. Yoğun bir kahve kokusu geliyor buram buram. Sol köşedeki Kuru Kahveci Mehmet Efendi'den taze çekilmiş kahve veya kakao almadan dönmek olmaz. Önü ana baba günü, kahve alabilmek için kuyruğa girmemiz gerekiyor.


şarküteri vitrini

Yola devam ettiğimizde hemen sağ tarafımızda 1929 yılından beri hizmet veren, mideden önce gözlere ziyafet sunan meşhur Namlı Şarküteri var.
hasırcılar caddesi kutucu

Hasırcılar caddesinde neler satılır?
Hasırcılar caddesi mercan çıkışına kadar uzanan uzunca bir yol. Sağlı sollu sıralanan dükkanlarda  ağırlıklı olarak, bebek-nikah-sünnet şekeri malzemeleri, kına gecesi için süsleme malzemeleri, yılbaşı süsleri, ambalaj malzemeleri, bakır eşyalar, bıçak çeşitleri, kuru yemişler, çikolatacılar, çuval ürünleri, oyuncaklar,  sepetler ve pastacılık malzemeleri gibi ürünler satılmakta. Sadece bir dükkanda da dekoratif boyama için ham ahşap obje ve seramik çeşitleri satılıyor.

yeni yıl hazırlıkları için eminönü

Yeni yıl yaklaştığı için, dükkanların vitrinleri yeni yıl süsleme malzemeleri ile donatılmış. Fiyatlar piyasaya göre oldukça cazip.


bakircilar

Önümüzdeki yazılarda, Hasırcılar çarşısının önemli alışveriş duraklarından birisi olan pastacılık malzemeleri satan dükkanları, dekoratif boyama ürünleri için Sabuncu Han'ı, takı tasarım ürünleri için Marpuççular hanını, kumaş türleri için Sultanhamam Fincancılar caddesini gezmeye ne dersiniz?

Eminönü Alışveriş Rehberi (2)
Eminönü Alışveriş Rehberi (3)
Eminönü Alışveriş Rehberi (4)

06 Aralık 2011

İlk Rölyef Çalışmam

İsmek Ahşap Rölyef kursu keyifli bir şekilde devam ediyor. Anlayışlı, samimi bir hocamız ve harıl harıl çalışan bir sınıfımız var:) Karton, ahşap kaplama, yapıştırıcı, ahşap tutkalı, rölyef pasta, polyester tutkalı, buğday nişastası, peçete, irmik ve akrilik boyalar gibi malzemelerle çalışıyoruz.

İlk çalışmamız, çoğumuzun ahşap rölyefle tanışmasına vesile olan ev temalı anahtarlık yapımıydı.

ahsap rolyef anahtarlik yapimi

ahsap rolyef ev yapimi


rölyef anahtarlık

Hocamızın verdiği ölçüleri kartonun üzerine çizip, kenarlarından pay bırakacak şekilde kestik. Ahşap kaplamayı, makasla şeritler halinde kesip, evin alt kısmından başlayarak yukarıya doğru üst üste gelecek şekilde yapıştırdık. Cam ve kapı pervazlarının önce iç daha sonra da dış kısımlarını yine ahşap kaplama şeritleri yapıştırarak hazırladık. Henüz acemi olduğum için olsa gerek bu kısım biraz sıkıcı geldi bana çünkü düzgün bir hat oluşturmada biraz zorlandım. Kapıyı ayrı bir yerde hazırlayıp monte ettim, kapı tokmağı görünümü vermek için kapının üzerine bir düğme yapıştırdım.

rölyef çalışması

Evin yan fazlalıklarını maket bıçağıyla kesmeden çizerek katlanabilir olmasını sağladık, ek yerine dik boyutta kesilmiş ahşap kaplama yapıştırdık. Sıra boyama aşamasına geldiğinde işimiz kolaylaşmıştı:) Ben beyaz rengi kullanmayı tercih ettim.

rölyef kasası

Evin çatısını yine kartonun üzerine çizip, çatı görünümü vermesi için bu kez oluklu mukavva ile kapladık. Kumaşla hazırladığım perdeyi pencerenin arka kısımından monte ettim. Evin alt kısmını da üzerine anahtar asılabilmesi için mantar pano ile kapladık. Mantar bölüm hala beyaza boyanmayı bekliyor:)

Pencere önündeki saksı, kartonla kalıp çıkarılarak hazırlandı. Saksıdaki çiçekler ise tutkal ve irmikle hazırladığımız karışımla yapıldı.

Böylelikle acemi işi  ahşap rölyef çalışmam huzurlarınıza çıkabilmiş oldu:)

linkwithin