Aplikeli Bebek Nevresim Takımı Diktim

Mefruşat kursunda ilk yarı dönemi tamamladık. Dikiş makinesinin başına oturmamış birisi olarak başlamıştım kursa ve koca sınıfta dikiş dikmeyi bilmeyen tek kişi bendim:) Arkadaşlarımdan yardım ala ala, yapa söke derken eh işte bir parça öğrendim diyebilirim.

Kumaşlarımızı ölçtük, kestik  ve diktik. Nevresimin ve yastığın uç kısımlarına aplikede kullandığım kumaştan biye uygulaması yaptık.
nevresim takimi
Bebek nevresiminin üst kısmına aplike uyguladım. Aplike yapacağım deseni kumaşın üzerine çizdikten sonra kenarlarında yarımşar santim fazlalık kalacak şekilde kestim. Düzgün bir görünüm elde edebilmek için kumaşın arka kısmına yapışkan tela yapıştırdım. Kullandığım kumaşa uygun nakış ipi ile kenar çizgileri ve desenin gerekli yerlerine sap işi tekniği uyguladım. Fazlalık olarak bıraktığım kumaşları, sap işi ile döndüğüm kenar çizgilerinin tam kenarından arka tarafa doğru kıvırıp teğelledim.

Ütüledikten sonra, aplikeyi yerleştireceğim bölümün üzerine koyup bu kez nevresimin üzerine teğel yaptım. Hazırladığım deseni, sap işinde kullandığım renkteki nakış ipiyle sap işlerinin arasından batarak nevresim kumaşına sabitledim.

Aplike bebek arabasının tekerlek bölümün üzerinde gördüğünüz iri düğmeleri nevresimin açma kapama bölümü için almıştım ama tekerlek olarak da hoş olacağını düşündüm ve o bölüme dikmeye karar verdim. Nevresim için ise aplikede kullandığım kumaştan düğme bastırdım ve onları kullandım.
nevresim takimi
aplike
Ve işte gördüğünüz gibi bir erkek bebek nevresimi çıkmış oldu ortaya.
pattern for applique
Aplike deseni olarak yukarıdaki deseni kullandım ama bebeğin ayak bölümlerini çalışmak biraz oyalayıcı oldu. Siz de benzer bir çalışma yapmak isterseniz aşağıdaki deseni daha rahat çalışırsınız düşüncesiyle onu da paylaşmak istedim.
pattern for applique

Etiketler: