Hediyelikçiler Cenneti Şark Han

(Bu makale 26 Mart 2016 tarihinde güncellenmiştir)

Eminönü'ne gidip de Şark Han'a diğer adıyla Çin Pazarına uğramadan dönmek olmaz. Burası, piyasadaki mağazalarda gördüğümüz hediyelik ürünlerin çoğunun toptan ve perakende satış yeri. Mercan yokuşu bölgesinde bulunan tarihi Şark han toplam 6 kattan oluşuyor. Her kattaki dükkanları tek tek gezmeyi hedefliyorsanız bolca zamana ihtiyacınız olacak demektir. Dükkanların çoğunun vitrini pazar tezgahlarını andıran tarzda olsa da hediyelik eşya dışında bile aradığınız bir çok ürünü piyasaya oranla daha ucuza bulabileceğiniz bir yer burası. Pazar günleri kapalı olduğunu hemen hatırlatayım.

Şark Han öncelikli olarak toptan satışa hitap ediyor ama perakende olarak alışveriş yapmak da mümkün. Tanesini 10 liraya alacağınız bir ürünü 10'lu paketlerde yarı fiyatına alabilme ihtimalini de unutmamak gerek. Pazarlık konusu burada da geçerli ama bir tane ürün satın alacaksanız hiç teklif etmeyin derim:)

Eminönü'ndeki çoğu dükkanda olduğu gibi kredi kartıyla ödeme kabul edilmediği için mutlaka nakit parayla gitmenizi tavsiye ederim. Piyasaya oranla  daha hesaplı olarak alışveriş yapabileceğiniz bir yer olsa da dükkanlar arasında fiyat farkları olabiliyor. Bu nedenle önce gezmek sonra alışveriş yapmak en mantıklı karar.

Hadi şimdi hep birlikte ufak bir gezintiye çıkalım.
Hediyelikçiler çarşısı eminönü şark han
Şark Han'ın biri Tahtakale'ye uzanan diğeri yukarıda kalan 2 kapısı var. Üst giriş kapısının hemen karşısındaki bir çiçekçinin vitrininden bu kare. Şark Han'a üst kapıdan girerseniz bu dükkanı fark etmemeniz mümkün değil.

İçeride satılan çiçeklerden daha ziyade dekoratif amaçlı bu büyük boy polyester objeler ilgimi çekti. Öyle ilgimi çekmiş ki epey bir süre ayrılamadım oradan ama sırada gezilecek bir çok dükkan var Şark Han'a giriyoruz.
zuccaciye malzemeleri
zuccaciye malzemeleri
tepsi
Çeşit çeşit baharatlık takımları, tabaklar, tepsiler, cam eşyalar kısaca zücaciye malzemeleri, dükkandan taşıp hanın koridorundaki masalara dizilmiş. Hiç ihtiyacınız olmayan bir ürünü bile alma isteği duyabilirsiniz.

Ama dikkat! Günün sonunda ellerinizdeki poşetlerin ağırlığı sizi oldukça zora sokacak zaten. Han çıkışında epey yolu yürümek zorunda kalacağınızı da unutmayın. Arabayla geldiyseniz otopark oldukça uzak mesafede, toplu taşıma araçlarıyla geldiyseniz onlar için de yürüyeceksiniz.
deniz kabuklari
istiridye
Burası Şark Han'ın en üst katında bulunan, deniz altından çıkarılan deniz kabuklarının satıldığı görünürde ufacık ama incelemek için zaman harcayacağınız bir dükkan. Birbirinden güzel sedefler,  yıldızlar, istiridye kabukları ve kurutulmuş deniz altı bitkileri göz alıyor. Bu istiridye kabuğunu görünce, küçücük bir  kum tanesinin inciye dönüşümü takılıyor aklıma.

Ne muazzam bir değişim sürecidir değil mi? Neyse, neredeydik biz? Evet Şark Han'ı gezmeye devam ediyoruz:) İşte Şark han böyle bir han, insanı hem ürünlerle hem de düşüncelerle sürüklüyor.
hediyelik esyalar
hediyelik esyalar
cazci kardesler
Cazcı kardeşler
biblo
biblo
tik agacindan sandalye
Şark Han'da bulunan dükkanlar arasında en beğendiğimi en sona sakladım. Burası Özge Hediyelik isimli bir dükkan. Çoğu Endonezya'dan ithal edilen el yapımı ağaç oyma ürünlerin cazibesine kapılmamak mümkün değil burada. Ahşap oyma eşyalar, masklar, kızıl derili temalı objeler, insan-hayvan figürleri, gemi-uçak figürleri, fil figürleri gibi daha bir çok farklı çeşit sizi o büyülü ortama çekecektir.
mask
Farklı çeşitlerdeki masklar
masif sehpa
Tamamen el işçiliğiyle yapılan bu sehpalara ne demeli? 
konficyus
Tüm yaşamı boyunca adalet ve aklın egemenliğini kurmaya çalışan ünlü Çinli filozof Konfüçyus temalı ahşap objeyle gezimizin sonuna geldik.
Eminönü Alışveriş Rehberi (1)
Eminönü Alışveriş Rehberi (2)
Eminönü Alışveriş Rehberi (3)
Eminönü Alışveriş Rehberi (4)

Etiketler: ,