Çatalla Fiyonk Yapımı

Muntazam görünümlü fiyonklar yapmak için sadece kurdele ve çatala ihtiyacımız var. Basit bir kaç hareketle fiyonklar hazır.

Bu basit yöntem, Hande'nin bebek şekerlerini hazırlarken çok işimize yaradı. Hem hastane hem de baby showerda dağıtılacak olan objelerin tasarımında fiyonk kullandığımız için epey fiyonk yapmak gerekiyordu. Çatal yardımıyla bir kaç saat içinde düzgün görünümlü minik fiyonklar yaptık.

Eğer daha büyük boyutlu fiyonklar yapmak isterseniz yine aynı mantıkla başka bir aparat kullanarak yapmak lazım çünkü çatalın boyutu sadece minik fiyonklar için uygun. Yaklaşık 20 cm. uzunluğunda bir kurdele kesip fotoğraflarda görüldüğü gibi yapılıyor. En son aşamadaki düğüm sıkı bir düğüm olmalı ki fiyonk çataldan çıkarıldığında açılmasın.
making perfect bow tutorial
İşimiz bitip eve döndükten sonra evde tekrar yapıp tek tek fotoğraf çektim. Arka planın beyaz olmasını istediğim fotoğraf çekimlerinde karton kutudan yaptığım ve kenarlarından lamba ile aydınlattığım ürün çadırı adı verilen düzeneği kullanmıştım bir kaç kez. Bu sefer beyaz dosya kağıdı üzerinde raw formatında çektim. Sonra tüm resimleri photoshopa alıp ayarları ile oynadım ve son zamanlarda sosyal medyanın yeni fenomeni haline gelen popüler resim paylaşım ağı Pinterest'te bu tip uzun fotoğraflar daha çok ilgi gördüğü için birleştirip tek fotoğraf haline getirdim. 

Fotoğraf çekimi de fotoğraf işleme de ucu bucağı olmayan bir sanat ve bu işin ustalarına çok imreniyorum. Onlara yaklaşabilmek imkansız tabi ki ama araştırıp öğrenmeye çalışıp ufacık da olsa bir şeyler yapmak bile keyifli. Yeni keşfettiğim ve oldukça faydalandığım güzel bir fotoğrafçılık sitesi var, ismi basçek. Özellikle fotoğraf işleme ile ilgili eğitim videolarını çok beğendim. Bizler gibi bir şeyler üretip, ürettiğini güzel fotoğraflarla sunmak isteyenler için yol gösterici olabilir düşüncesiyle sizlerle de paylaşmak istedim.

Etiketler: