Blogspot İçin Seo Çalışmaları

Bir önceki yazımda, bloglarımızın SEO durumu konusuna değinmiştim. dmoz dizini  ve seo hakkında genel bir bilgi edinip, sorgulama programı ile boglarımızın seo puanını öğrenmiştik. Şimdi sıra, neler yapabileceğimiz konusuna geldi.

Sırf SEO konusunda hizmet veren profesyonel firmaların olduğunu düşündüğümüzde, konunun aslında ne kadar  kapsamlı olduğunu anlamak güç değil. İşin uzmanı olamasak da bazı detaylara dikkat ederek bloglarımızı seo açısından daha iyi konumlara getirmek mümkün. Önem sırasına göre bir kaç konuya göz atalım.
bloglar için arama motoru optimizasyonu
Özgün İçerik: Başka bir siteden kopyalamadığımız, kendi cümlelerimizle hazırladığımız, içerisinde imla ve yazım hatası barındırmayan, site ziyaretçisine bilgi aktarıp fayda sağlayan yazıları özgün içerik olarak kabul edebiliriz. Özgün ve güncel içerik seo açısından oldukça önemli bir konu.

Site Açılış Hızı: Sitenin yavaş açılıyor olması ziyaretçi kaybına davetiye çıkarmakta ve seo faktörünü olumsuz yönde etkilemekte. Kısa sürede yüklenen siteler hem ziyaretçi hem de arama motorları gözünde daha değerli. Site açılış hızının düşük olması için site html boyutumuzun düşük olması gerekiyor.

Gelin basit bir yöntemle bloglarımızın html boyutunun ne kadar olduğunu öğrenelim. Bloğumuzun ana sayfasını açıp, üzerinde faremizin sağ tuşuna basıp "sayfa kaynağını görüntüle" seçeneğini tıkladığımızda açılan yeni penceredeki tüm kodları klavyeden ctrl+a tuşlarına basarak seçili hale getirdikten sonra, tekrar sağ tuşa basıp "kopyala" seçeneğini tıklayalım. Hemen masa üzerine gelip yeni bir metin belgesi oluşturalım ve metin belgesini açıp yine üzerinde faremizin sağ tuşunu tıkladığımızda göreceğimiz yapıştır seçeneği ile tüm kodları metin dosyasına aktarıp kaydedip çıkalım. Masa üzerindeki metin dosyasının boyutu bloğumuzun html boyutunu verecektir.

Makbul html boyutu 32 kb. civarında olmalı deniliyor. Seo ile ilgili bilgiler öğrenmeden önce bloğumun html boyutu 85 kb. idi yani bu da demektir ki bloğum yeteri kadar hızlı yüklenemiyordu ve bu nedenle ziyaretçi kaybına uğruyordu. Şu andaki html boyutum 55 kb ve bu rakamı da düşürmem gerekiyor ama ne yazık ki hala çözemediğim detaylar var.

Site açılış hızını yükseltmek için neler yapabiliriz?: Blog tasarımlarımızı sadeleştirmekle işe başlayabiliriz. Sade tasarımlar hem html boyutumuzu düşürecek hem de bloglarımıza gelen ziyaretçilerin daha rahat gezinmelerine olanak sağlayacak.

1. Ana sayfadaki kayıt sayısını 2 veya 3'e düşürün veya yazıları yarıda kesip "devamını oku" şeklinde bir ayarlama yapın.

2. Kayan yazılar, hareketli gifler, gereksiz resimler ve çok faydası olmayan eklentileri iyice analiz edin. Çok gerekli görmüyorsanız silin çünkü her biri ayrı birer sorgu dosyası çalışmasına sebep olup html boyutunu arttırmakta.

3. Resimleri seoya göre optimize edin. Makbul html boyutu 32. kb civarında olmalı deniyor ama fotoğraf ağırlıklı yayın yapan bloglar için bu rakamı tutturmak biraz zor gözükmekte. Yayınladığımız fotoğraflar bloglarımızın html boyutunu yükselten en büyük faktör. Hobi blogcuları olduğumuz için fotoğraflar olmazsa olmazlarımızdan. Ne kadar özgün içerik paylaşırsak paylaşalım fotoğraflar eşliğinde sunmadığımızda hazırladığımız yazı  amacına ulaşamıyor. Bloglarımızda yayınladığımız fotoğraflardan vazegemeyeceğimize göre resim optimizasyonu yaparak  iyileştirme yönüne gidebiliriz.

Bloğunuzda yayınladığınız resimlerin boyutlarını küçültün. Fotoğraf makinenizden bilgisayara aktardığımız fotoğraflar oldukça yüksek piksellidir, eğer o şekliyle bloğa yüklerseniz sayfa açılış hızınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Boyut küçültme işlemini ya direk fotoğraf makinenizin ayarlarını daha düşük piksele çevirerek ya da photoshop veya benzeri tarzda bir resim işleme programında yapabilirsiniz. Bloğumda  yayınladığım dekupaj resimleri ve etamin işi şablonları dışındaki tüm resimlerimin genişliğini 650 piksel civarında ayarlayarak küçülttüm. Dekupaj resimleri  ve şablonlar için bu işlemi yapmadım çünkü kullanılabilir olmaları için büyük pikselli olmaları gerekiyor. Siz de tüm fotoğraflarınızı gözden geçirerek hangilerinin boyutlarını müdahale edeceğinize karar verin.

Boyut küçültme işleminden sonra yapılabilecek bir iyileştirme daha var, o da resimlerin sıkıştırılarak daha da az yer kaplamasını sağlamak. Bu aşamayı eğer photoshop kullanarak yapacaksanız resmi photoshopta açıp "save for web" seçeneği ile kaydederek sıkıştırma işlemini yapabilirsiniz veya bu işlemi online olarak yapabileceğiniz bir çok siteden de faydalanabilirsiniz.

Sıra diğer önemli bir konuda. Resimlerimize verdiğimiz isim arama motoru sorguları için oldukça önemli. Resimleriniz ne ile ilgiliyse mutlaka onunla ilgili isimler vermeye çalışın. Örneğin, etaminpano veya dekupajdeseni vs gibi. Hiç kimse google görsel aramaya girip jpg345 gibi bir arama yapmayacağı, ilgilendiği kelimelerle ilgili arama  yapacağı için resimlerimize vereceğimiz uygun isimler Google görsel arama sonuçlarında daha çok görüntülenmemizi sağlayabilir.

Seo ile ilgili bilgi edinme arayışlarımda bir çok siteden faydalanıp bir çok site sahibine sorular sordum. Bitip tükenmek bilmeyen sorularımla sıkılmadan ilgilenip yardımcı olmaya çalışan bloggermodifiye adlı sitenin sahibi Tayfun bey'e çok teşekkür ederim. Sayesinde, blogspot kod yapısı ile ilgili sorunlarımı kısa sürede çözme şansı elde ettim.