Peçete Kabartma Tekniği Nasıl Yapılır?

Geçen sene İsmek'in Ahşap Rölyef ve Mefruşat Kurslarına devam etmiş, bir çok bilgi edinip uygulama fırsatı bulmuştum. İlgi alanımdaki konularla ilgili eğitim alıyor olmak benim için büyük bir zevk olduğundan bu sene yine İsmek'liyim:) Mefruşatta ikinci senem, ahşap rölyef yerine de ahşap boyama kursuna gidiyorum.

Ahşap boyama kursunda peçete kabartma tekniğini çalıştık geçen hafta. Başlığa bakıp da bu işin uzmanıyım gibi bir hisse kapılmayın, bu benim ilk peçete kabartma çalışmam:)
peçete tekniği
Bebek veya çocuk odası için bir kutu boyamayı tercih ettim ve kutuyu Plaid marka beyaz akrilik boya ile boyadım. Çiçekli böcekli tabir edilen desenleri pek tercih etmediğimden fotoğrafta gördüğünüz patikli peçeteyi seçtim. Peçetedeki deseni düzgün bir şekilde makasla kesip, katlarını ayırıp, ilk katını kutunun üzerine peçete tutkalı ile yapıştırdım.
kutu
Peçete kabartmada kullanılan hamur dekupaj resmi kabartırken kullandığımız hamurla aynı. Hazır olarak satın almak yerine evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Hamur yoğrulduktan sonra hava almayacak bir şekilde naylonla sarılırsa oldukça uzun süre bozulmadan kalabiliyor. Hamurun tarifini öğrenmek isteyenler buradan tarife ulaşabilir.
boyutlu ahşap boyama
Sıra desenin üzerini hamurla kaplamaya geldiğinde, geçen seneki ahşap rölyef kursunda öğrendiklerim bir miktar da olsa fayda sağladı. Hamurdan kopardığım minik parçaları desene göre boyutlandırıp peçete tutkalı ile desenin üzerine yapıştırdım.
ahşap boyama
Hamurla kaplama işlemi sona erdikten sonra sıra bir çift daha peçete kesip yine katlarını ayırıp ilk katını bu kez hamurun üzerini kaplamaya geldi. Peçeteyi, peçete tutkalıyla hamurun üzerine yapıştırdım. Desen hamurla kabartıldığı için alan genişliyor ve peçete küçük geliyor, kenarlarda kalan boş alanları desene uygun renkte akrilik boyayla boyayarak kapattım.
peçete kabartma tekniği nasıl uygulanır
Kutunun kenarlarına stencil yardımıyla puantiyeler yapıp tüm kutuya su bazlı vernik uygulaması yaptım ve işte ilk peçete kabartmalı kutum hazır hale gelmiş oldu.

Etiketler: ,