27 Haziran 2012 Çarşamba

nalanunal

Bir önceki yazımda, bloglarımızın SEO durumu konusuna değinmiştim. dmoz dizini  ve seo hakkında genel bir bilgi edinip, sorgulama programı ile boglarımızın seo puanını öğrenmiştik. Şimdi sıra, neler yapabileceğimiz konusuna geldi.

Sırf SEO konusunda hizmet veren profesyonel firmaların olduğunu düşündüğümüzde, konunun aslında ne kadar  kapsamlı olduğunu anlamak güç değil. İşin uzmanı olamasak da bazı detaylara dikkat ederek bloglarımızı seo açısından daha iyi konumlara getirmek mümkün. Önem sırasına göre bir kaç konuya göz atalım.
bloglar için arama motoru optimizasyonu
Özgün İçerik: Başka bir siteden kopyalamadığımız, kendi cümlelerimizle hazırladığımız, içerisinde imla ve yazım hatası barındırmayan, site ziyaretçisine bilgi aktarıp fayda sağlayan yazıları özgün içerik olarak kabul edebiliriz. Özgün ve güncel içerik seo açısından oldukça önemli bir konu.

Site Açılış Hızı: Sitenin yavaş açılıyor olması ziyaretçi kaybına davetiye çıkarmakta ve seo faktörünü olumsuz yönde etkilemekte. Kısa sürede yüklenen siteler hem ziyaretçi hem de arama motorları gözünde daha değerli. Site açılış hızının düşük olması için site html boyutumuzun düşük olması gerekiyor.

Gelin basit bir yöntemle bloglarımızın html boyutunun ne kadar olduğunu öğrenelim. Bloğumuzun ana sayfasını açıp, üzerinde faremizin sağ tuşuna basıp "sayfa kaynağını görüntüle" seçeneğini tıkladığımızda açılan yeni penceredeki tüm kodları klavyeden ctrl+a tuşlarına basarak seçili hale getirdikten sonra, tekrar sağ tuşa basıp "kopyala" seçeneğini tıklayalım. Hemen masa üzerine gelip yeni bir metin belgesi oluşturalım ve metin belgesini açıp yine üzerinde faremizin sağ tuşunu tıkladığımızda göreceğimiz yapıştır seçeneği ile tüm kodları metin dosyasına aktarıp kaydedip çıkalım. Masa üzerindeki metin dosyasının boyutu bloğumuzun html boyutunu verecektir.

Makbul html boyutu 32 kb. civarında olmalı deniliyor. Seo ile ilgili bilgiler öğrenmeden önce bloğumun html boyutu 85 kb. idi yani bu da demektir ki bloğum yeteri kadar hızlı yüklenemiyordu ve bu nedenle ziyaretçi kaybına uğruyordu. Şu andaki html boyutum 55 kb ve bu rakamı da düşürmem gerekiyor ama ne yazık ki hala çözemediğim detaylar var.

Site açılış hızını yükseltmek için neler yapabiliriz?: Blog tasarımlarımızı sadeleştirmekle işe başlayabiliriz. Sade tasarımlar hem html boyutumuzu düşürecek hem de bloglarımıza gelen ziyaretçilerin daha rahat gezinmelerine olanak sağlayacak.

1. Ana sayfadaki kayıt sayısını 2 veya 3'e düşürün veya yazıları yarıda kesip "devamını oku" şeklinde bir ayarlama yapın.

2. Kayan yazılar, hareketli gifler, gereksiz resimler ve çok faydası olmayan eklentileri iyice analiz edin. Çok gerekli görmüyorsanız silin çünkü her biri ayrı birer sorgu dosyası çalışmasına sebep olup html boyutunu arttırmakta.

3. Resimleri seoya göre optimize edin. Makbul html boyutu 32. kb civarında olmalı deniyor ama fotoğraf ağırlıklı yayın yapan bloglar için bu rakamı tutturmak biraz zor gözükmekte. Yayınladığımız fotoğraflar bloglarımızın html boyutunu yükselten en büyük faktör. Hobi blogcuları olduğumuz için fotoğraflar olmazsa olmazlarımızdan. Ne kadar özgün içerik paylaşırsak paylaşalım fotoğraflar eşliğinde sunmadığımızda hazırladığımız yazı  amacına ulaşamıyor. Bloglarımızda yayınladığımız fotoğraflardan vazegemeyeceğimize göre resim optimizasyonu yaparak  iyileştirme yönüne gidebiliriz.

Bloğunuzda yayınladığınız resimlerin boyutlarını küçültün. Fotoğraf makinenizden bilgisayara aktardığımız fotoğraflar oldukça yüksek piksellidir, eğer o şekliyle bloğa yüklerseniz sayfa açılış hızınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Boyut küçültme işlemini ya direk fotoğraf makinenizin ayarlarını daha düşük piksele çevirerek ya da photoshop veya benzeri tarzda bir resim işleme programında yapabilirsiniz. Bloğumda  yayınladığım dekupaj resimleri ve etamin işi şablonları dışındaki tüm resimlerimin genişliğini 650 piksel civarında ayarlayarak küçülttüm. Dekupaj resimleri  ve şablonlar için bu işlemi yapmadım çünkü kullanılabilir olmaları için büyük pikselli olmaları gerekiyor. Siz de tüm fotoğraflarınızı gözden geçirerek hangilerinin boyutlarını müdahale edeceğinize karar verin.

Boyut küçültme işleminden sonra yapılabilecek bir iyileştirme daha var, o da resimlerin sıkıştırılarak daha da az yer kaplamasını sağlamak. Bu aşamayı eğer photoshop kullanarak yapacaksanız resmi photoshopta açıp "save for web" seçeneği ile kaydederek sıkıştırma işlemini yapabilirsiniz veya bu işlemi online olarak yapabileceğiniz bir çok siteden de faydalanabilirsiniz.

Sıra diğer önemli bir konuda. Resimlerimize verdiğimiz isim arama motoru sorguları için oldukça önemli. Resimleriniz ne ile ilgiliyse mutlaka onunla ilgili isimler vermeye çalışın. Örneğin, etaminpano veya dekupajdeseni vs gibi. Hiç kimse google görsel aramaya girip jpg345 gibi bir arama yapmayacağı, ilgilendiği kelimelerle ilgili arama  yapacağı için resimlerimize vereceğimiz uygun isimler Google görsel arama sonuçlarında daha çok görüntülenmemizi sağlayabilir.

Seo ile ilgili bilgi edinme arayışlarımda bir çok siteden faydalanıp bir çok site sahibine sorular sordum. Bitip tükenmek bilmeyen sorularımla sıkılmadan ilgilenip yardımcı olmaya çalışan bloggermodifiye adlı sitenin sahibi Tayfun bey'e çok teşekkür ederim. Sayesinde, blogspot kod yapısı ile ilgili sorunlarımı kısa sürede çözme şansı elde ettim.

19 Haziran 2012 Salı

nalanunal

Blogumun açıldığı tarihten bu yana yemek tarifleri ve el sanatları alanındaki hobi çalışmalarımla ilgili yazılar yazdım. Bir gün SEO teriminin bir yazıma konu olabileceğini hiç ama hiç düşünmemiştim. Her şeyden önce ilgi alanımda olmayan bir kelimeydi seo. Sanırım sadece ben değil, blogumun ziyaretçi sayısının %50 sini kapsayan ve benim gibi el işi hobi çalışmalarına ilgi duyan bir çok blogcu arkadaşımın da öncelikli ilgi alanı olmasa gerek. Son zamanlarda internette geçirdiğim vaktimin büyük bir bölümünü, seo ile ilgili araştırma yapmaya ve öğrendiklerimi bloğumda uygulamaya ayırdım. Gelelim sebebine;

seo neden gerekliBundan 3 ay önce bloğumu dmoz dizinine ekletebilmek için başvuru yapmıştım. Başvurdum ya sanki kırmızı halı serecekler(!) gibi beklemeye başladım. Bekle bekle bir cevap yok. Ah bu eksik bilgi ne kötü, cahil cesareti denilen şey tam da bu olsa gerek:) Doğru dürüst hiç bir şey bilmiyorum ve dmoz dizinine başvuru yapıyorum. Kabul edilmedim herhalde diye düşünüp sebebini araştırmaya başladığım süreçte SEO'nun önemini fark etmiş oldum. Çok da ilgimi çekti ve biraz da olsa bilgi edinebilmek için araştırma yapmaya başladım.

Eğer siz de seo konusunda hiç bir bilgiye sahip değilseniz ve ilginizi çektiyse hadi hep birlikte benim emekleme dönemime bir göz atalım.

SEO'nun genel tanımından önce bu terimle tanışmama vesile olan dmoz dizinine kısaca değinmek istiyorum.

Dmoz Nedir?: En kaliteli web dizinidir. İnternet siteleri, gönüllü editörler tarafından incelemeye tabi tutulduktan sonra eğer dmoz kriterlerine uygun bulunursa kategorilerine göre sınıflandırılıp en uygun dizine kayıt edilir. Dmoz dizinine eklenen siteler kaliteli backlink aldıkları için oldukça avantajlara sahiptir ve google da dahil olmak üzere aklınıza gelebilecek bütün arama motorları dmoz verilerine değer verir. Bu dizinde yer almak bir çok arama motoru sorgusunda gözükmek ve daha fazla ziyaretçi çekmek demektir.

Seo Nedir?: İngilizce Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşan bu kısaltma, Türkçe'de Arama Motoru Optimizasyonu anlamında kullanılıyor. Daha anlaşılır bir tanımla, sitelerin, arama motorları sonuçlarında daha üst sıralarda çıkabilmesi ve dolayısıyla daha çok ziyaretçiye ulaşılıp ziyaretçinin siteden maksimum seviyede faydalanabilmesi için yapılan çalışmalar bütünü. Bu çalışmaları, site içi seo ve site dışı seo çalışmaları olarak iki ayrı bölümde değerlendirebiliriz.

El sanatları hobi blogcuları olarak neden seo'ya ihtiyacımız var?: Kendimiz üretiyoruz, kendimiz fotoğraflıyoruz, kendi özgün cümlelerimizle yazılar hazırlayıp bloğumuzda paylaşıyoruz. Bunlara eşlik eden daha bir çok madde olsa da blog serüvenimiz bu üç ana madde ile şekilleniyor. Bloglarımız, yayınladığımız çalışmaları görüp beğenip satın almak isteyenlerle iletişime geçme fırsatı da sunduğu için bir nevi vitrinimiz de oluyor.

Hiç bir özgün içeriği olmayan, tüm içeriğini farklı farklı sitelerden kopyaladığı yazı ve fotoğraflardan oluşturan, üstelik kaynak link belirtme zahmetine bile katlanmayan bazı siteler sadece iyi bir seo çalışması yaptığı için arama motoru sorgularında kısa süreli de olsa üst sıralarda çıkabiliyor. Pek adil bir durum olmasa da ne yazık ki yaşanıyor.

Google sürekli yeni algoritmalar geliştiriyor. Son zamanlarda yaptığı güncellemeler, kopya içerik yayınlayan ve arama motorlarını yanıltıcı çalışmalara girişen sitelerin hitinde düşüşe yol açtı çünkü Google özgün içeriğe çok önem veriyor. Bizler kendi özgün fotoğraf ve yazılarımızla yayın yapıyoruz, neden arama motorlarında daha üst sıralarda çıkıp daha çok ziyaretçiye ulaşmayalım? Bunun yolu, bloglarımızı seo açısından değerlendirip elimizden geldiğince seoya uygun hale getirmekten geçiyor.

Eğer yazımı buraya kadar okuduysanız seo konusu ilginizi çekmiş demektir. Ne yazık ki uzun yazıların okunma oranı bir hayli düşük olduğu için yazımı daha fazla uzatmadan bir kaç link paylaşmak istiyorum.

Seo analiz testi ile bloğunuzun seo analiz testini yapıp eksiklikler ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Daha sonraki yazılarımda konuya tekrar devam etmek üzere sağlıcakla kalın:)

16 Haziran 2012 Cumartesi

nalanunal

Nişan veya söz törenlerinde takılacak olan yüzüklerin sunumu için yüzük tepsisi yerine yüzük yastığı kullanımı eskiye oranla daha popüler olmaya başladı.

Genelde Avrupa ülkelerinde uygulanan bu adette, yeni çifte takılacak olan söz veya nişan yüzükleri bizim alışık olduğumuz şekilde birbirine kırmızı kurdele ile bağlanarak tepside sunulmak yerine elde tutulan yastıklarda sunuluyor. Beyaz, krem veya kırık beyaz renklerinde tasarlanarak süslenen yüzük yastıkları daha estetik bir görünüme sahip olsa da "yüzük tepsisi mi yoksa yüzük yastığı mı?" sorusu da hala güncelliğini korumakta. Bu sorunun net bir cevabı yok, bence en doğru sunum çiftin zevkine en çok hitap eden sunumdur.

Fotoğrafta gördüğünüz yüzük yastığı yine mefruşat kursu çalışmam.
nişan veya söz için yüzük yastığı
Yastıkta beyaz dupon saten kullandım. Dupon saten normal satene oranla daha kalın bir kumaş ve bu tür çalışmalarda oldukça güzel sonuç veriyor. Kumaşı kalıba göre çizip kestikten sonra hem astar kumaş hem de metre işi elyaf uyguladım. Daha sonra ise boncuk elyafla doldurdum. Bu şekilde yapıldığında daha net bir görünüm oluşuyor. Kenar ve orta kısmı için taş kullandım. Sıra sizin yorumlarınızda:)

7 Haziran 2012 Perşembe

nalanunal

Hande'nin doğum hazırlıklarını ve bu süreçte yaşadığımız heyecanlı koşuşturmayı tamamladık. Dün sabah Emre bebek dünyaya geldi.

Hastane odası süslemesi için neler hazırladığımızı anlatmadan önce dün çektiğim fotoğraflar içinde en anlamlı fotoğrafla devam etmek istiyorum.
doğum
Anne ve bebeğin kavuşmasının ilk saniyeleri.. Oda tıklım tıklım dolu, her iki tarafın da ilk torunu. Sevinç gözyaşlarıyla tüm gözler anne ve bebekte. Hande ise oldukça şaşkın adeta rüyada gibi. Bir hemşire gülümseyerek gelip kucağına minik bir bebek bırakıyor. Ürkekçe kavrıyor bebeğini, 9 aydır karnında taşıdığı, doğmasını beklediği bebeğiyle ilk kez göz göze geliyorlar ve o an o güzel mavi gözlerinde 2 damla yaş beliriyor. Gözlerini bebeğinden bir iki saniye ayırıp eşine bakıyor. Artık bir anne ve baba onlar.

Emre bebek annesine, babasına ve tüm sevenlerine mutluluk getirdi. Allah'ım hayırlı bir ömür, mutluluk ve sağlık nasip etsin.
hastane odası için kapı süsü
Hande'yi doğum için ameliyathaneye uğurladıktan sonra Canan ve ben işe koyulduk. Önce kapı süslemesinden başladık. Kapı süsünü Eminönü Havuzlu Han'da bir mağazadan yine hep birlikte almıştık. Üzerinde bir kaç değişiklik yaptık.

Fiyonkları yeniden yaptık, orta kısmı için aldığımız et bebeği silikonla yapıştırdık, alt kısımdan sarkan gereksiz süsler vardı onları da çıkarıp yerine kurdele ile süsler yaptık. Bu işlemleri daha önce yapmıştık, geriye sadece beyaz tülü kapıya germek ve üzerine kapı süsünü monte etmek kaldı.
hastane bebek odası süsleme
Hazırladığımız tüm objeleri odanın en uygun kısmına yerleştirmeye başladık.. Mavi beyaz balonlar şişirildi, yerlere serpiştirildi.
galvaniz saksı süsleme
Şeker hamuru kaplı bebek kurabiyelerini anneanne yaptı. Poşetlere geçirip fiyonklarla süsledik. Kurabiyeleri ve şekerleri koymak için İkea'dan aldığımız galvaniz saksıları kullandık. Hoşgeldin Emre yazılı grafiği photoshopta çizdim. Normal kağıda değil de parlak kartona çıktı aldık ve kestik. Minik boy pasta kağıdının üzerine yapıştırdık, böylelikle grafiğin kenarlarından gözüken hoş bir dantel ayrıntısı elde ettik. Galvanizlerin orta bölümüne kurdele geçirip onun üzerine de etiketi yapıştırdık. Daha küçük boydaki etiketleri de çocuklara dağıtılacak olan şekerlerin üzerine yapıştırdık.
babyshower
Şeker kavanozları hazırladık. Onları da galvaniz saksılar gibi süsleyip üst kısımlarına minik fiyonklar yapıştırdık.
anı defteri süsleme
Bu da hazırladığımız bebek anı defteri. 
meyve sepeti süsleme
Hastane odasında ikram edilmek üzere hazırlanan meyve sepeti.

Hayırlısıyla Emre bebek dünyaya geldi. Darısı tüm bebek bekleyenlerin başına:)