Filiz Türkocağı'nın Evindeydik

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kanaviçe Sanatçısı Filiz Türkocağı'nın nazik davetiyle kendisinin büyülü evine konuk olduk. Büyülü diyorum çünkü bu evdeki muhteşem eserlerin büyüsüne kapılmamak mümkün değil. Daha kapıdan girişte başlayan güzellikler, insanın aklını başından alacak türden. Kıpır kıpır bir ruh hali ile o güzelim çarpı işi eserleri büyük bir keyifle inceledik.
filiz türkocağı çalışmaları
Filiz Türkocağı'nın, İznik Çini Sanatı desenlerini çarpı işi olarak yorumladığı bir çok çalışması var. Yukarıdaki tablo ise bunlardan sadece bir tanesi.
filiz türkocağı kaftan
Filiz Hanım'ın hünerli ellerinden çıkan bu kaftanı daha önce sergisinde görmüş ve hayran olmuştum. Tek bir kare bile boşluk bırakılmadan işlenen etamin, kaftan şeklinde kesilen mdf plaka üzerine monte edilmiş. Kaftanı önce yerinde yani duvarda asılı dururken fotoğrafladım. Gerçek boyutunu daha iyi aktarabilmek içinse kaftanla birlikte fotoğraf çektirdim.:)

Kaftanın üzerindeki desen İznik Çini Sanatını yeniden yorumlayarak hayata geçiren dünyaca ünlü sanatçımız Mehmet Gürsoy'un bir çalışmasının çarpı işine aktarılmasıyla elde edilmiş.
bisiklet temalı çarpı işi
Yine tasarım ve işlemesi Filiz Türkocağı'na ait desen, abajur üzerine aktarılmış. Filiz Hanım'a en çok merak ettiğim soruyu sordum; işlenmiş etamini tam sınır çizgisinden makasla kesip obje üzerinde kullanıyorsunuz, etamin sökülmüyor ya da kirlenmiyor mu? Aldığım cevapla bir çoğumuzun kullanacağı pratik ve faydalı bir teknik öğrenmiş oldum.

Etamin, obje üzerine dekupaj tutkalı ile yapıştırılıyor, aynı dekupaj tekniğinde uyguladığımız yöntem gibi dekupaj tutkalı daha sonra etaminin üzerine de sürülüyor ve böylece ne etaminin kenarlarında sökülme meydana geliyor ne de kirleniyor. Dekupaj tutkalıyla koruma altına alınan etamin uzun yıllar boyunca hiç bozulmadan kalabiliyor.
etamin işi patchwork yapan kadın
Yumak dergisi 104. özel sayısını sadece Filiz Hanım'a ayırıp "Filiz Türkocağı Kanaviçe Özel Sayısı" olarak yayınladı. Dergide, evlerinizi renklendirecek sevimli, neşeli ve kolay uygulanabilen şablonlar yer alıyor. Yukarıdaki panoya ait şablon ve çok daha fazlası dergide mevcut.
etamin işi filiz türkocağı
Renklerle dans edilmişcesine işlenmiş büyülü bir tasarım daha.
dantelli etamin işi
Çarpı işi ve dantelin bir arada kullanıldığı bu üç boyutlu tablonun güzelliğine hayran olmamak mümkün mü?
etamin işi matruşka
Yumak dergisi 104. özel sayısında yer alan şablonlardan birisi de bu sevimli Matruşka'ya ait.
etamin işi
Filiz Hanım sadece çarpı işi yapmıyor, aynı zamanda ahşap boyama, kağıt rölyef ve dikiş gibi farklı ilgi ve yetenek alanlarına da sahip çok yönlü bir sanatçı. Bizi mest eden o büyülü evde çektiğim fotoğrafların hepsini tek bir yayında paylaşabilmem mümkün olmadı ama diğer tüm fotoğrafları blogumun facebook sayfasında oluşturduğum "Filiz Türkocağı"albümünden görüntüleyebilirsiniz.
etamin işi
Filiz Hanım eserleriyle olduğu kadar, sıcacık yüreği, sonsuz misafirperverliği ve mütevazı yapısıyla da gönlümüze taht kurdu. Bunun yanı sıra o gün o büyülü evde ilk kez yüz yüze tanışma imkanı elde ettiğim tüm arkadaşlarımdan aynı sıcak etkiyi alabilmek, birbirinden değerli altı yürekle bir arada olabilmek benim için büyük bir mutluluktu.

Etiketler: , , ,