Vedat Can'ın Diş Buğdayı Partisi

Boncuk gözlü, tatlı mı tatlı Vedat Can'ın çıkan ilk dişini kutlama amaçlı organize edilen diş buğdayı partisinin detaylarına geçmeden önce "Maşallah" demeyi ihmal etmeyelim:)
ilk diş partisi erkek bebek
poster diş buğdayı
Parti organizasyonu çalışmalarını nasıl yaptığıma dair gelen sorulara toplu yanıt olabilmesi için bu kez detaylı bir şekilde yazacağım. Detaydan sıkılanlar fotoğraflara bakmaya başlayabilir:)

Diş temalı ve turkuaz-yeşil-gri renklerinin kullanıldığı diş buğdayı partisi Vedat Can'ın evinde yapıldı. Tüm parti hazırlıklarında olduğu gibi çalışmaya grafik çizimlerinden başladım. En sık aldığım sorulardan birini hemen cevaplayayım; grafik çizimler için Illustrator, Coreldraw ve Photoshop gibi bir çok farklı program kullanıyorum. Bunların hiç birisi çizimi otomatik yapan programlar değil ne yazık ki, bir grafik tasarım kursuna devam edip bu yönde eğitim alabilirsiniz.

Şeker büfesi posteri için Vedat Can'ın stüdyoda çekilmiş yüksek çözünürlükte fotoğrafını kullandım. Cep telefonu veya ev tipi fotoğraf makineleri ile çekilen fotoğrafların çözünürlükleri düşük olduğu için büyük boyutta baskı alınması gereken çizimlerde en başarılı sonuç için mutlaka stüdyo çekimi dolayısıyla 300 dpi çözünürlükte fotoğrafa ihtiyaç oluyor. Fotoğraf 300 dpi çözünürlüğünde ise istediğimiz boyutta baskıyı renk dağılması olmadan net bir şekilde almamız mümkün.

Lavanta kesesi, lavanta şişesi, hediye çantası, cupcake çubuğu, doğumgünü şapkası ve fotoğraf çekim çerçevesi çizimlerini de bitirdikten sonra sıra tüm çizimlerin boyutlarını kullanılacak olan ürüne ve adetine göre ayarlayıp baskıya hazırlama aşamasına geldi. Sonrası ise malum kesim aşaması. Kesimleri, çizimlerin boyut ve şekillerine göre özel aparatlarla veya düz kesimler ise maket bıçağıyla yapıyorum.

Sıra geldi şeker büfesinde kullanılacak olan ürünleri hazırlamaya. Bu kez bilgisayarı, kesim aparatlarını bir kenara bırakıp dikiş makinesinin yolunu tutuyorum. İlk iş olarak şeker büfesinin örtüsünü dikiyorum. Şeker büfesi örtüsü her parti için değişken olabiliyor. Kimi zaman boyutu kimi zaman şekli kimi zaman ise rengi değişebiliyor. Süreç, istenen ürünlerin hazırlanmasıyla devam ediyor.
diş temalı hediyelik
Diş buğdayı partisine davetli konuklara hediye edilecek ürünlerden biri olan diş temalı lavanta keseleri
diş partisi diş hediği
Şeker büfesinin olmazsa olmazı şeker kavanozları, parti temasına uygun renklerde şekerlerle sunuldu.
temalı parti hazırlığı
Üzerinde "Artık Isırabilirim" ve "Vedat Can'ın Dişi Çıktı" yazılı karton şapkalar hazırladım. Etiketli ve kurdele süslemeli plastik kaseler ise yine diş buğdayı partisinin olmazsa olmazı diş buğdayı sunumu için.
parti cupcake
Kurdeleli cupcake çubukları
vedat artık ısırabilir
Çubuklu konuşma balonu kartları, fotoğraf karelerine ayrı bir hoşluk katıyor. Üzerine ne istenirse yazılabilecek olan kartlar "Dişlerim şekil önümden çekil", "Vedat Can artık Isırabilir" ve "Vedat Can'ın dişi çıktı" gibi üç farklı sloganla hazırlandı.
parti
Fotoğraf çekim çerçevesi 
diş partisi
Hazırlanan tüm ürünlerin yerlerine yerleştirilmesi ise bu keyifli sürecin en eğlenceli kısmı :)
anne bebek fotoğrafı
Boncuk gözlü Vedat Can'ın, ruhu da kendi de güzel anneciğiyle olan bu fotoğrafıyla birlikte Vedat Can'a nice sağlıklı ve mutlu yıllar diliyorum.

Alternatif Temalar;
Safari Temalı Diş Buğdayı Partisi
Sarı-Gri Temalı Diş Buğdayı Partisi

Etiketler: , , , , , ,