Emek Hırsızlarının Benzer Özellikleri

Emek sahibi düşünür, tasarlar, çalışır ve üretir emek hırsızları ise tüm bu aşamaları atlayıp hazıra konmayı tercih ederek fikri, tasarımı veya fotoğrafı çalar yani emek hırsızlığı yapar. Emek hırsızlığı tanımının yelpazesi oldukça geniş. Bugün değineceğim konu, ürün fotoğrafı hırsızlığı.
çalıntı fotoğraflar
Ticari etik, dürüstlük ve kul hakkı kavramlarından bihaber emek hırsızları, çaldıkları ürün fotoğraflarını kendi ürün fotoğraflarıymış gibi yayınlayarak bu fotoğraflar üzerinden satış yapmakta. Bir adet ürün numunesi hazırlayıp fotoğrafını çekmekten aciz emek hırsızları hem hak ihlal etmekte hem de tüketiciyi aldatmakta.

7 yılı aşkın bir süredir blog yazıyorum. Hazırladığım ürün fotoğraflarını hem Blogumda hem de Instagram, Pinterest ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımda yayınlıyorum. Dolayısıyla, emek hırsızlığına maruz kalma tecrübem oldukça fazla ne yazık ki. Sanki hepsi aynı okuldan mezun olmuş veya aynı kitabı ezberlemiş gibiler. %5 lik bir kısmı istisna olarak ayırıp %95'i için aynı şeyleri söyleyebilirim. İşte benim gözümden emek hırsızları;

1. Eylemleri çalmak olduğu için dürüstlük kavramıyla uzaktan yakından alakaları yoktur. Esas olan kişisel çıkarlarıdır.

2.Utanma duyguları ya yoktur ya ağır hasarlıdır.

3. Kolay yalan söylerler hatta senaryo yazabilirler. Çaldıkları ürün fotoğrafını yayınlayıp altına "Leyla Hanım'ın siparişi şimdi yola çıkıyor" yazabilme pişkinliğine sahiptirler.

4. Ailelerinde komiser, avukat, asker ve bilgisayar mühendisi gibi mesleklerden (!) bolca kişi vardır ya da öyle olduğunu iddia etmeyi bir sindirme aracı olarak görürler.

5. "Siz hayal edin biz tasarlayalım" cümlesini kullanmayı severler. Lütfen bu cümlem yanlış anlaşılmasın; emek hırsızı olmadığı halde bu cümleyi kullananlar da var tabiki, benim kast etmek istediğim emek hırsızlığı yapanların bu slogana olan düşkünlüğü.

6. Türkçe dil bilgisi ve yazım kuralları konusunda eksikleri vardır.

7. Çalma eylemine 41 kılıf uydurabilir ama kendileri aynı haksızlığa maruz kaldığında geçmişlerine bakmaksızın emek savunucusu haline dönüşebilirler.

8. Çalıntı fotoğrafla çekiliş tertipleyenleri bile vardır.

9. Çalıntı fotoğraflarla yüksek ziyaretçi/takipçiye ulaşıp, sözde yetenekleri sayesinde T.V programlarına konuk edilenleri vardır.

10. Üzeri logosuz ve net çekilmiş ürün fotoğrafları onların gözünde Kaşıkçı Elması değerindedir. Asla dayanamazlar. Üzeri logoluysa değer yitirir ama olsun, bazıları itinayla logo siler. Aynı vakti ürün hazırlamak veya fotoğraf çekmek için ayırmayı tercih etmezler.

11. Hedef saptırma ve polemik çıkarma konusunda oldukça başarılıdırlar. Konuyu evirip çevirip öyle bir noktaya getirirler ki konunun fotoğraf hırsızlığı olduğunu siz bile unutabilirsiniz.

12. Külliyen haksızken haklı olduklarını savunabilecek kadar cahil cesaretleri vardır.

13. Google arama motorunu veya Pinterest'i ücretsiz görsel sunan platformlar zannederler veya öyle olduğunu iddia etmek işlerine gelir. "Google'dan aldım ben" cümlesi dillerine dolanmıştır. Ürün fotoğraflarının Google veya Pinterest'e gökten zembille inemeyeceği gerçeğini göz ardı etmeyi severler.

14. Google görsel aramada çıkan her fotoğrafın altında yazan "Fotoğraf telif hakkına tabi olabilir" cümlesini hiçe sayarlar.

15. Kişi herkesi kendi gibi bilirmiş misali vergi memuru kesilirler.

16. Takipçi satın alma, sahte hesap ve illegal yöntemler konularına ilgi duyarlar.

17. Takviye güç olarak hazır bulundurdukları sahte kullanıcı hesaplarından kendilerine destekleyici yorumlar yazmayı/yazdırmayı severler.

18. Sık kullandıkları cümlelerden bazıları;
     "Google'dan aldım, çalınmasını istemiyorsan Google'da çıkmazsın"
     "Benim diye iddia mı ettim? Örnek olarak koydum. aynısını yapabilirim"
     "Bu fotoğraf her yerde var bir tek ben mi kullandım?
     "Eltim veya arkadaşım veya müşterim yolladı"
     "Nerden bileyim senin olduğunu, patentin var mı?
      "Sahibini nereden bileyim"
      "Gak guk"

19. Bukalemun gibidirler, çok kolay isim ve kimlik değiştirirler.

20. Bir fotoğraf bile çekmeyi beceremeyen bu familyanın bir üyesine, neden fotoğrafımı çaldınız dediğinizde ürününüzü küçümseme ve yerden yere vurma konusunda üstün başarı sergileyebilirler.

21.Hiç bir emek hırsızı asla tek fotoğraf çalmaz, bir adet çalmışsa devamı gelmiş veya gelecektir.

22. Sahiplenme duyguları aşırı gelişmiştir. Çaldıkları fotoğrafı ısrarla kendilerinin çektiğini iddia edebilirler.

Bunlar ilk aklıma gelenler, bu liste daha çok uzar gider böyle. Belki sizlerin de eklemek istedikleriniz olacaktır diye düşünüyorum.

Ürün fotoğraflarınızı kullanan emek hırsızlarını tespit edebilmek için faydalı bir yöntem olan "Google Tersinden Görsel Arama" başlıklı yazımın detayları ilginizi çekebilir.