Google Tersinden Görsel Arama

"Emek Hırsızlığı" başlıklı yayınımda, kendilerine ait olmayan ürün fotoğrafları üzerinden sipariş alarak hem fotoğraf sahiplerinin hakkını ihlal eden hem de tüketiciyi yanıltan emek hırsızlarının ortak özelliklerinden bahsetmiştim.  Konuyu biraz daha genişletelim mi?

Emek Hırsızlarıyla Nasıl Mücadele Edeceğiz?

Farklı çözüm yollarına değineceğim ama ilk altın kural; hak arama sürecinde ihmalkar davranmamak. "E ama çok yoğunum vakit ayıramıyorum" veya "sonları gelmiyor artık pes ettim" gibi cümleleri sıkça duyuyorum. Bu bir tercih, sonuçlarına katlanarak ya pes eder göz yumarsınız ya da vakit ayırır bu haksızlıkla mücadele edersiniz.

"Tamam mücadele edelim etmesine de ürün fotoğrafımın çalındığını nereden bileceğim" diyenleri duyar gibiyim. Ziyaretçi/takipçi sayınız arttıkça ve arama motoru sorgularında ilk sıralarda yer almaya başladıkça emek hırsızlığına maruz kalacağınız için en basit haberdar olma yöntemi çevreden gelen uyarılar olacaktır. Siz fark edemeseniz bile sizi haberdar edeceklerdir. Diğer önemli tespit yöntemlerine geçelim.

Emek hırsızları Google görsel aramayı çok sever, bu familyanın %70'i Google'dan beslenir. Arama motoru sayfasını açarlar, istedikleri ürünün ismini yazarlar ve ellerini ovuştura ovuştura (tamam biraz abartmış olabilirim) sonuçları beklerler. Listelenen fotoğraflara göz gezdirip, gönüllerine göre kaydederler. "Ben bunu da yaparım, "Şunda ne var ki basit iş", "şu keseyi de Zarife teyzem diker" nidaları eşliğinde (amma senaryo yazdım) vitrinlerini hızlıca oluştururlar.

Yahu onu da yaparsın bunu da yaparsın iyi hoş da e otur bir tanecik numune yap, çek fotoğrafını paylaş. Ihhh!! Hazır yapılmışı var ne gerek var değil mi? Hak ye, sömür geç, tam da kişiliklerine yakışır cinsten. Öyle de güzel sindirirler ki, onlar zafer kazanmış kumandan bizler akılsız emekçi.

Zavallı tüketici gelir, ürünün fotoğrafını inceler, beğenir, sipariş verir ama kargodan bambaşka bir ürün çıkma ihtimali de hatta hiç ürün gelmeme ihtimali de vardır.
Emek hırsızları Google'ı severse biz de Google'dan yardım alırız. Nasıl mı?

Çalınan Fotoğraflarınızı Bulmak için Google Tersinden Görsel Arama Yöntemini Kullanmak 

Google tersinden görsel aramada sorgu bölümüne kelime/cümle yazarak ilgili fotoğraflara ulaşmak yerine görseli tanıtarak o görselin  hangi sitelerde index aldığını öğreniyoruz. Tersinden arama tanımı buradan geliyor. Önemli bir hatırlatma; sonuç listesinde göreceğiniz siteler Google tarafından index almış sitelerdir. Yani burada göremeyeceğiniz siteler de olabilir.

Peki sonuç listesinde sıralanan sitelerin hepsi size ait ürün fotoğrafını izinsiz olarak kullanan siteler midir? Kesinlikle hayır. Hatta aksine bu listenin uzunluğu link popülerliğinizi gösterir ve arzu edilen bir gelişmedir. Emek hırsızlığı hariç tabiki.

Sonuçları tek tek inceleyerek hangilerinin sizin yararınıza olduğu ve hangilerinin çalıntı fotoğraf içerdiğini tespit edebilirsiniz. Her linki tıklayıp inceleyin. Her fotoğraf için tek tek arama yapmak kolay değil ama en azından belirli aralıklarla bu kontrolü yapmanızı öneririm.

Fotoğrafınızı kullanan dışarıya kapalı bir Instagram hesabı haliyle arama sonuçlarında çıkmayacaktır veya Google tarafından henüz indexlenmemiş bir URL görünmeyecektir. Özellikle Blog'larda yayınlanan görseller daha kolay index alıyorken Facebook hesaplarındaki görseller eskiye oranla daha az index alır oldu. Fotoğrafınızı Instagram'da kullanan kişi etiketleme yapmış ise daha rahat tespit edebileceksiniz çünkü hesaplardan ziyade etiketler daha kolay indexleniyor.

Şimdi örneğe geçebiliriz.Blog yayınlarımdan bir ürün fotoğrafımı masa üzerine kaydettim. Fotoğrafın url adresi ile de bu işlemi yapabiliriz ama bu örnekte fotoğrafla aramayı anlatacağım.
çalıntı ürün fotoğraflarını nasıl tespit ederiz
1. Aşağıdaki URL'den Google görsel arama sayfasını açıyoruz.

https://www.google.com.tr/imghp

2. Masa üzerine kaydettiğimiz fotoğrafın üzerine Mouse'un sol tuşu ile tıklayıp basılı tutarak, arama çubuğunun üzerine getirip bırakıyoruz.
emek hırsızlarını nasıl buluruz
Sonuçlar listeleniyor. Bir değil bir çok emek hırsızı var, üstelik ilki ilk sıraya yerleşmiş bile. Google hu huu! Duy sesimi diyeceğim ama O da diyor ki; çalıntı içerikle özgün yayınınızdan ön sırada çıkan siteleri bize rapor edin. Rapor edildiğinde sistem iyi çalışıyor. Yani yine emek yine zaman harcayacağız. Yani hak verilmiyor alınıyor.google görselle arama
Gelin fotoğrafları inceleyelim. Fotoğrafın üzerindeki logom silinmiş, arka plana beyaz renk uygulanmış, o da yetmemiş etiketin üzerini kapatacak bir çizimle sanki farklı bir etiket var imajı vermeye çalışılıp fotoğraf  sözde özgünleştirilmiş(!). Orjinal yayını es geçip çalıntı içeriği ilk sıraya yerleştirme hatasına düşen Google'ın görsel tanıma kriterleri çok daha iyi çalışıyor. Onca değişikliğe rağmen eşleşen görsel olarak algılaması sevindirici.

Altı üstü sabun, bir adet kutulu sabun. Fotoğrafı değiştirmeye ayıracakları vakti o sabunu yapmaya ayırmayı neden tercih etmez insan... Değer mi böyle bir yayına konu olmaya?

Umarım sıkılmadan okumuşsunuzdur ve umarım karışık anlatmamışımdır. Aklınıza takılanları sormaktan çekinmeyin, bildiğim bir konu ise seve seve yardımcı olurum.  Bu arada daha yazıp çizilecek çok konu var, zaman zaman bu tarz yazılar paylaşıyor olacağım.