Disneyland California Gezisi

"California'da gidip görülecek yerler" listemden bir madde daha eksilme zamanı. Bugünkü durağımız; büyük küçük herkesin çocuk olduğu California Disneyland.
Youtube videoları hazırlamaya devam ediyorum, Disneyland videomu yukarıda izleyebileceğiniz gibi Youtube kanalımdan da izleyebilirsiniz.
san diego'dan disneyland 1.5 saat
Bu kez yalnız değilim, Merve'nin derslerinden arta kalan günü fırsat bilip birlikte yola koyuluyoruz. Google Maps'den rotamızı belirliyoruz. San Diego - Disneyland arası arabayla bir buçuk saat. Yolun büyük bir bölümünde Pasifik Okyanusu bize eşlik edecek.
yol tarifi disneyland

Disneyland'ın açılış saati sabah 08.00.

Disneyland için sadece bir gün ayırabildik, bu süre Disneyland'ı tamamen gezebilmek için yeterli değil. Vaktimizi iyi değerlendirip tam açılış saatinde orada olmayı planlayarak sabahın çok erken saatlerinde yola çıkıyoruz.
disneyland california gezisi
Planladığımız vakitte Disneyland'a varıyoruz. Aracımızı park edip bizi Disneyland giriş alanına götürecek aracı beklemek üzere park yeri binasının hemen alt kısmındaki alana iniyoruz. Hafta içi olmasına rağmen kalabalık var. Herkesin yüzünde ortak bir heyecan ve mutluluk göze çarpıyor. Sanki dünyadaki tüm dertler süresiz ertelenmiş sadece mutlu olmak üzere oradalar gibi. Bizi park yerine götürecek olan araçlar geliyor, gişelere doğru yola koyuluyoruz.

Ana girişteyiz. Disneyland California, Disneyland Park ve Disney California Adventure Park olmak üzere iki ayrı bölümden oluşuyor. Her ikisinin de giriş ücreti ayrı. Peki hangisini tercih edeceğiz? Giriş bileti almak için sıraya giriyoruz. Sıramız geldiğinde gişedeki görevli Disneyland Park veya Adventure Park için mi bilet alacağımızı soruyor. Merve'yle birbirimize bakıp gülüyoruz, ortaya karışık bir Disneyland isteyecek halimiz yok, gişedeki görevlinin fikrini rica ediyoruz. "Eğer buraya ilk kez geldiyseniz Disneyland Park'ı öneririm" diyor. Laf dinleriz biz:)

Disneyland giriş ücretleri:

Disneyland giriş ücreti 99 $ Disney California Adventure Park giriş ücreti 99 $
Araba park ücreti: 17 $
Eğer birden fazla gün için bilet alınacaksa günlüğü 78 $'a inen paketler var.

Gişedeki görevlinin tavsiyesini dinleyerek Disneyland Park bileti satın alıyoruz. Bilet sırasından çıkıp bu kez giriş bölümündeki sıraya ilerliyoruz. Amerika'da geçirdiğimiz zamanın ne kadarı sıra bekleme kuyruklarında geçti hesaplamadım ama hiç de azımsanmayacak bir zaman dilimi olduğu kesin. Sıra, sıra, sıra.. her yerde sıra beklemek zorundayız.

Sıramız geldiğinde güler yüzlü görevliler tarafından karşılanıyor ve turnikelerden rüyalar diyarına süzülüyoruz. Kocaman bir oyuncak mağazasına girmiş çocuk gibi şaşkın ve heyecanlı bir şekilde etrafımıza bakınıyoruz. Kendileriyle fotoğraf çektirmek için önlerinde uzun kuyruklar oluşmuş Walt Disney karakterlerlerinden Peter Pan, Tinker bell, Buzlar kraliçesi, Mickey-Minnie Mouse, Donald Duck'ı görüyoruz. Zaten gişe ve giriş kuyruklarında onca zaman beklemişken tekrar sıraya girmeye hiç gerek görmeden sadece izlemekle yetiniyor ana caddeye doğru ilerliyoruz.
disneyland gezisi günlüğü
Ana cadde, Disneyland'ın kurucusu Walt Disney'in doğup büyüdüğü kasabadan esinlenerek dizayn edilmiş. Adeta bir masalın içerisine ışınlanmış gibi yürümeye devam ediyoruz. Biraz ilerledikten sonra uyuyan güzel şatosunu görüyoruz. Şatoyu geçer geçmez bir kararsızlıktır başlıyor.

Sağdan mı gidelim yok yok soldan devam edelim derken karara varamıyor, girişteyken aldığımız Disneyland haritasını açıp incelemeye başlıyoruz. Kararsızlığımızı gideriyor mu sizce? Hayır, daha da fazla kafamız karışıyor çünkü görülecek yer çok fazla. Disneyland'ı gezebilmek için bir gün yeterli değil diyenlerin ne kadar haklı olduklarını bir kez daha anlıyoruz.

O yoğun kalabalığa rağmen eraf pırıl pırıl, temizlik görevlileri sürekli çalışıyor. Hava çok sıcak ve bunaltıcı, mutlaka şapka ve hatta güneş kremi götürmekte fayda var. Rahat kıyafetler ve rahat ayakkabılar da olmazsa olmazlardan. Fotoğraf makinesini söylememe gerek var mı? :)
california tema parkı
california
californiada gezilecek yerler
Öğleden sonra sıralarında giriş kapısına geri dönüyorum. Blog'um vasıtasıyla tanıdığım California'da yaşayan arkadaşımla ilk kez yüz yüze görüşeceğiz. Disneyland'a yakın olması nedeniyle ilk görüşmemizi bu güne denk getirmiştik. Tekrar Disneyland'e giriş yapabilmek için elime sadece ışıkta gözüken bir mühür basılıyor ve dışarı çıkıyorum. 

Görünce nasıl tanıyacağım diye düşünürken cep telefonum çalıyor, bulunduğum yeri söylüyorum. "Gördüm" diyen ses daha telefonu kapatmadan yanımda beliriyor. Öyle şeker öyle sıcak kanlı ve zarif bir insan ki, sanki yıllardır birbirimizi tanıyormuşcasına konuşmaya başlıyoruz. Türkiye'ye geri dönmeden önce tekrar buluşmaya karar verip tekrar Disneyland'a dönüyorum. Dünyanın diğer bir ucunda böylesine bir dostum olduğu için kendimi şanslı hissediyorum.
disneyland'da neler var?
 Mickey-Minnie Mouse bölümü
Disneyland'da en büyük sorun; ucu bucağı belli olmayan kuyruklarda beklemek. Bir sıraya girmek demek minimum 1 maksimum 3 saat orada olacağınız anlamına geliyor. Bu aşamayı atlamak isteyenler "fast pass" makinalarından  hızlı geçiş kartları alabiliyorlar ama biletler 1 saat sonrası için oluyor ve bilet kullanılmadan diğer bilet alınamıyor. Yani Disneyland'da iseniz kuzu kuzu sıra bekleyeceksiniz demektir.
disneyland'da neler yapılabilir
Submarine voyage parkuruna geliyoruz. Suyun altına inip yaklaşık 15 dakikalık görsel ziyafet için hazırız ama benim kapalı alan fobim var. Daracık mekana daracık kapıdan inip yerlerimize oturuyoruz. Işıklar kapanıyor, önümüzdeki camlardan suyun altını ve hazırlanan görsel sunumu keyifle izlerken fobi mobi kalmıyor.
walt disney karakterlerinin müzikli sokak partisi
Öğleden sonra saat 4 civarında ana cadde kenarları dolmaya başlıyor.  Herkes bir yer bulup yere oturma derdinde ama kimse kimseyi rahatsız etmiyor. Tüm yol kenarları tamamen doluyor. Görevliler dolaşıp sınır çizgisinin aşılıp aşılmadığını kontrol ediyorlar ama uyaracak kimse yok çünkü herkes olması gereken yerde. Yahu bir kişi de aşmaz mı o sınırı? Aşmıyorlar, kurallar önemsenerek uygulanıyor.

Bu heyecanlı ama sabırlı bekleyiş 16.30'da ana caddede başlayıp "it's a small world" bölümünde son bulacak, yani bir uçtan bir uca devam edecek olan "Mickey's soundsational parade" için. Müzikli geçit töreni de diyebiliriz.

Rengarenk kostümlü dansçılar, müzisyenler ve Disney karakterleri Disney'e özel müzik eşliğinde dans ederek önümüzden geçiyorlar. Her yeni karakter veya gurup geldiğinde çığlıklar yükseliyor.
pamuk prenses disneyland
Mickey's Soundsational Parade at Disneyland Park
müzikli geçit töreni
Disneyland için ne demiştim? "Sanki dünyadaki tüm dertler süresiz ertelenmiş gibi" Keşke gerçek olsa..Olabilse...

Amerika gezisi yazı dizimin diğer bölümleri;
Amerika Gezisi
Potato Chip Rock
Coronado Adası
Hollywood Universal Stüdyoları

Etiketler: ,