San Diego Coronado Adası

san diego'da gezilecek yerler için rota belirleme
Başlık " San Diego Coronado Adası" ise bu fotoğraftaki defter kalem de neyin nesi? Anlatayım:) Kaliforniya'da gezip görülecek yerleri ziyaret etmek istiyorsanız önce zamanınızı iyi organize etmeniz gerekiyor. Ne kadar planlı hareket ederseniz o kadar fazladan yer göreceksiniz demektir. 


San Diego şehrinde gittiğiniz her yer için 10 dolardan başlayıp 80 dolara kadar uzanan giriş ücretleri ödemek zorundasınız. (Burası ABD, sistem tüketim üzerine kurulu istersen harcama) Her yere ayrı giriş ücreti ödemektense çok daha hesaplı bir yöntem var o da San Diego pass card adı verilen bir sistem. Nedir bu pass card denilen sistem?

San Diego Pass Card

smartdestinations.com sitesi üzerinden satın alınabilen bu kart ile belirlenmiş olan 44 farklı yeri yarı fiyatından da azına gezmek mümkün. Sitede, 1 günden başlayıp 7 güne kadar uzanan farklı paketler var. İlk ziyaret ettiğiniz noktada kart aktif hale geliyor, kaç günlük paket satın aldıysanız o kadar gün 44 farklı yeri tek fiyata görme imkanınız oluyor. ABD'de geçirdiğim bir ayın 7 gününü bu kartla gezeceğim.

Kartımızı aldık ee? E'si var:) Eğer hiç bir plan yapmadan sallana sallana gezmeye kalkışırsanız günde bir yeri ancak görürsünüz ama gidip görülecek yerleri öncelik sırasına, mesafe olarak birbirine yakınlık derecesine, giriş saatlerine veya yoğunluk durumuna göre sıraya koyarsanız zamandan tasarruf ederek bir çok yeri görmüş oluyorsunuz. İşte yukarıdaki fotoğraf tam da bu planlamayı yaptığım anda çekildi. Yer San Diego Downtown, deniz kenarında şirin bir Cafe, hem kahvemi içip hem de rotamı belirliyorum.
san diego coronado island  ferry hattı
Bugünkü rotam; San Diego'nun batısında yer alan meşhur Coronado Adası. Adanın kendine ait bir bayrağı var, resmi kurumların önünde Coronado adası bayrağı, ABD bayrağı ve California eyaleti bayrağı olmak üzere 3 ayrı bayrak görüyorum. Adayı meşhur eden bir kaç özellik var. Uçsuz bucaksız muhteşem plajlara sahip, 2.Dünya savaşı yıllarında kullanılmış olan ABD hava üssü, dünyanın en pahallı evleri ve ABD'nin en lüx oteli burada bulunuyor.

Coronado Adasına Ulaşım

Coronado adasına ulaşım; ya San Diego'dan Coronado adasına uzanan muhteşem körfez manzaralı Coronado köprüsü üzerinden ya da San Diego sahilinden hareket eden vapur seferleriyle sağlanıyor. Coronado köprüsü, çelik konstrüksüyon sütunlar üzerinde duran, 80 derecelik açıyla kıvrılan 5 şeritli bir köprü. İlginç mimarisi göz alıyor ama ben vapur seferini tercih edip 15 dakikalık keyifli mi keyifli bir seyirin ardından adaya ulaşıyorum.
dünyanın en pahallı evleri
Adanın her yeri pırıl pırıl, temizlik ve düzen hemen göze çarpıyor. İnsanlar güler yüzlü ve saygılı, herkes birbirine selam verip iyi dileklerde bulunuyor. Hemen iskelenin yan sokağından kalkan ada turu otobüs servisi için beklemeye başlıyorum. Coronado Hotel'e kadar bu servisle gidip sonrasında sokaklara karışıp yürüyerek keşfetmeyi tercih edeceğim.
hayaletli otel
Ve Coronado Hotel'e ulaşıyorum. 1888 yılında yapımı tamamlanan meşhur Coronado Hotel bugüne değin bir çok ünlü film yapımcısı, kraliyet ailesi mensubu ve politikacıları konuk etmiş. Marilyn Monroe'nun baş rolünü oynadığı 1958 yapımlı "Some like it hot / Bazıları Sıcak Sever" filmi bu otelde çekilmiş.

Otel aynı zamanda hayalet hikayeleri ile meşhur. Aslında bu hayalet endüstrisi sadece Coronado Hotel'e ait değil, California bölgesinde yıllardır süre gelen hayalet hikayeleri gidip gördüğüm bir çok yerde ön plana çıkıyor veya çıkarılıyor. ABD gezisi yazı dizimin ilerleyen bölümlerinde bu konuya tekrar değinip sizlere hayalet turlarından bahsedeceğim.
pasifik okyanusu
pasifik okyanusu
Bembeyaz bir kum, uzuun bir plaj ve Pasifik okyanusu. Bir an evvel okyanusun kenarına ulaşabilmek için sabırsızlanıyorum.
pasifik okyanusu sahili
Coronado Hotel'in hemen önündeki plaj. Plajlar halka ait, hiç bir otel benimdir diye çevirip sağına soluna bekçi dikmiyor.
pasifik okyanusu
Coronado adasının ucu bucağı belli olmayan ünlü plajlarının bir çok yerinde bu kumdan kalelere rastlıyorum. Yapımı 6-7 saat süren kumdan kaleler bittikten sonra yapımını yapan kenara çekilip keyifle eserini izliyor, ziyaretçiler ise tebrik ederek bahşiş bırakıyorlar.
ilginç büyüklükte manolya ağacı
Daha önce hiç bu kadar büyük manolya ağacı görmemiştim. Nasıl da güzel...
san diego sokak
Coronado adası sokakları pırıl pırıl
amerika gezi yazısı
Coronado adasıyla ilgili hazırladığım videoyu yukarıdan izleyebilir, diğer videolarım için youtube kanalıma abone olabilirsiniz.

Amerika gezisi yazı dizimin diğer bölümleri;
Amerika Gezisi
Potato Chip Rock
Disneyland
Hollywood Universal Stüdyoları

Etiketler: ,